piątek, 18 marca 2011

"Krąg Magii t.1: Księga Sandry" Tamora Pierce

Ostatnimi czasy coraz częściej sięgałam po literaturę wyższego kalibru- a to książki dotykające bardzo delikatnej tematyki, a to książki poruszające, negujące jakieś tabu, a to książki skłaniające do głębokiej refleksji. Zauważyłam, że w moich lekturach zaczyna brakować miejsca dla książek popularnych, typowych młodzieżówek, służących należnemu relaksowi.
Na szczęście mojemu problemowi naprzeciw wyszło Wydawnictwo Initium, które już na 23 marca zapowiedziało wypuszczenie na rynek pierwszego tomu serii Krąg Magii, a mianowicie Księgę Sandry.
Jej autorka- Tamora Pierce- jest utalentowaną twórczynią powieści fantasy. Każda z jej dotychczas wydanych książek została przetłumaczona na kilkanaście języków.
Swoje książki autorka kieruje głownie do młodzieży, jednak myślę, że każda osoba dorosła poszukująca wytchnienia w świecie magii znajdzie tutaj coś dla siebie.

Księga Sandry rozpoczyna serię opowiadającą historię czwórki nastolatków, którzy wydawać by się mogli wyrzutkami społecznymi. Jednak pod czujnym  okiem maga Niko oraz Ciernistej Róży, Skowronka i Szronoświerka bohaterowie dowiadują się o swoich zdolnościach i szkolą swój warsztat- są wprowadzani zarówno w arkana magii jak i uczą się relacji międzyludzkich, wzajemnego szacunku, tolerancji. Ich magia nie jest magią typową- posiadają zdolności, które początkowo wydają im się nieużyteczne. Bohaterowie nie potrafią nawiązać relacji, są uprzedzeni, każdy pochodzi z innej grupy społecznej, nie potrafią zrozumieć, że w ich nowym domu każdy jest równy, każdy ma jakieś ważne zadanie do spełnienia.

Z czasem, gdy nadchodzi niebezpieczeństwo między czwórką wybrańców rodzi się przyjaźń- tylko wspólnymi siłami są w stanie uratować swój nowy dom jakim stał się dla nich Wietrzny Krąg oraz Dyscyplina.  Odpowiedzialną za połączenie ich mocy staje się Sandry.


Książka pisana jest lekkim, przystępnym językiem. Nie ma w niej żadnej filozofii, dzięki czemu bez problemu może stać się lekturą na jedno popołudnie.
Okaże się dobrą rozrywką zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.

Ciekawym zabiegiem, który zastosowała autorka [bądź wydawca] jest dołączenie do ksiązki pierwszego rozdziału kolejnej części- dzięki temu każdy kto po lekturze tomu pierwszego nie był jeszcze przekonany co do dalszej przygody z Kręgiem Magii zdecydowanie nabierze ochoty na części kolejne. Zwłaszcza, że Księga Sandry ma raczej kompozycję otwartą, zostawia pole na wydarzenia z kolejnych tomów.
Jedyną rzeczą, która drażniła mnie w książce było pojawianie się słów, które ewidentnie nie pasowały do konwencji. Książka traciła na swojej magii, gdy pojawiały się legginsy czy temu podobne wyrazy. Jest to jednak jedyny minus, więc z prawdziwą przyjemnością sięgnę po kolejne tomy, by poznać dalsze losy Sandry, Tris, Daji oraz Briara.

Dla chętnych, na stronie wydawnictwa istnieje możliwość przeczytania rozdziału pierwszego.
       Za udostępnienie egzemplarza przedpremierowego serdecznie dziękuję Wydawnictwu Initium.