wtorek, 9 lipca 2019

Dzikie sekrety przyrody - Andy Seed

Widzieliście wyzwanie #lipiecnaturalnie na moim Instagramie? Jeśli jeszcze nie, to gorąco zachęcam Was, abyście dołączyli do zabawy czytelniczej, która przy okazji może zrobić coś dobrego dla środowiska.

Tymczasem mam dla Was jedną z propozycji do wykorzystania w tej zabawie (choć ze względu na datę premiery poniewczasie), a jest nią książka dedykowana młodszym czytelnikom - Dzikie sekrety przyrody, której autorem jest Andy Seed.

Publikacja wpisuje się w znaną już konwencję książek zbierających ciekawostki / anegdotki / odkrycia / fakty dotyczące świata roślin i zwierząt, z tym, że pomyślana została tak zgrabnie, że nawet osoba, która ma już podobnych wydań sporo (ja) z chęcią po nią sięgnie. 

Największym atutem Dzikich sekretów przyrody jest lekkość formy i humor z jakim prezentowane są kolejne informacje. Nie ma tu zadęcia, moralizatorstwa czy - o zgrozo! - naukowości. Autor w swej książce z sobie znaną swobodą odpowiada na dziesiątki pytań dotyczących otaczającego nas świata. Część informacji jest szalenie przydatna, gros ma zaś formę ciekawostki, którą można później zaszpanować przed znajomymi. Poza wiedzą, ta książka to zabawa - są w niej kwizy, łańcuszki, historyjki prowokujące wybuchy śmiechu i za nic niepróbujące ich łagodzić. 

W tabelach zostały w niej zebrane wyniki rekordzistów w przeróżnych kategoriach, w dymkach mity i fakty, zaś w specjalnie dedykowanych miejscach fakty dość wstydliwe - np. waga [nieraz (bardzo) ciężka]. Zestawiono także rodzaje poroża, menu niektórych zwierząt, wymowę ich nazw w różnych językach (wiedziałeś, że wilk po walijsku to blaidd?), a to wszystko w kilku głównych działach: Imponujące stworzenia, Dziwne i dziwniejsze, Miejsca z historią, Strzeż się!, Przyroda dookoła świata, Zwariowana natura, Tu i tam, Przedziwne rośliny, Dowcipy i zagadki Zadania do wykonania. 

Kolejność w jakiej będziecie się z nimi zapoznawać jest dowolna (choć kwizy polecam zostawić sobie na koniec) - tak naprawdę można ją czytać wyrywkowo, w odcinkach, na raty, w przypływie humoru - zupełnie nie wymaga ona od czytelnika ciągłości. 

Cudo! Sięgajcie, dowiadujcie się, poszerzajcie wiedzę i... bawcie! Świat wokół nas jest pełen tajemnic czekających na odkrycie :)


Premiera: 14 sierpnia 2019r.

0 komentarze:

Prześlij komentarz