poniedziałek, 13 maja 2019

Imperium ognia - Sabaa TahirImperium ognia to pierwszy tom cyklu An ember the ashes, którego autorka jest Sabaa Tahir.

Swoimi bohaterami uczyniła ona Laię i Eliasa - postaci, które różnią się diametralnie, mając jednak pewne punkty wspólne: łączą ich wartości i pragnienie wolności.

Siedemnastolatka jest Scholarką - jej kraj przed ponad pięciuset laty został najechany przez Imperium Wojańskie, władające nim po dziś dzień. Lud został zniewolony i od tamtej pory skazany jest na cierpienie. Elias zaś w wieku sześciu lat został zaciągnięty do Akademii Wojskowej Czarnego Klifu - a wszystko dlatego, że był synem osławione Komendantki. Od tamtej chwili upłynęło czternaście lat, a on ma właśnie ukończyć naukę i objąć stanowisko Maski - żołnierza na służbie Imperium, mającego go bronić za wszelką cenę. 

Pewnej nocy Maska z oddziałem wpada do domu Lai, odkrywając, że jej brat Daren posiada szkice i wiedzę dotyczące niepokonanej broni wojsk Imperium. Zostaje pojmany i osadzony w więzieniu, zaś ich dziadkowie zabici  na jej oczach. Dziewczyna jako jedyna przeżywa i ucieka, pozostawiając za sobą płonący dom. Bohaterka próbuje ocalić brata, lecz jedyną drogą ku temu jest wstąpienie do ruchu oporu, dla którego dziewczyna miałaby szpiegować pod czujnym okiem Komendantki. Tam też splatają się losy jej i Eliasa, który przygotowuje się do objęcia funkcji Maski, a w skrytości planuje rejteradę. 

Bohaterowie są postaciami irytującymi - jako nastolatkowie (do tego postawieni w sytuacjach naprawdę skrajnych i trudnych) są buntowniczy, niezdecydowani, targani emocjami, z którymi nie chcą i nie mogą sobie poradzić. Czytelnik ma ochotę nimi potrząsać i przywrócić ich do porządku, szybko jednak reflektuje się, przypominając sobie w jakim są wieku i co się z tym wiąże.

Seria Ember the ashes to cykl zapowiadający się naprawdę dobrze, napisany sprawnie, z dbałością o szybką zmianę akcji i nagromadzenie wątków. Pierwszy tom pozostawia czytelnika z wieloma pytaniami bez odpowiedzi, które to z całą pewnością odnajdziemy w kolejnych częściach.

Polecam. Dla fanów fantasty, których bohaterami są nastolatkowie będzie idealna.


0 komentarze:

Prześlij komentarz