czwartek, 11 kwietnia 2019

Dlaczego śpimy? dr Matthew Walker


W czasach, gdy zewsząd docierają do nas przekazy o tym, że sen jest dla słabych, a najlepszy jest ten, kto wykorzystuje dobę niemalże w stu procentach, książka Dlaczego śpimy? wydaje się trafiona w punkt.

Największą radością dla autora, jak sam wspomina we wstępie, będzie moment, w którym czytelnik zaśnie, wczytując się w jego publikację. Muszę powiedzieć, że dając zadość jego pragnieniom, kilka razy przysnęłam podczas lektury - prewencyjnie czytałam ją w łóżku. Jeśli tylko to miałoby być miarą jej jakości - bez zawahania polecałabym ją każdemu. Na szczęście jednak, zdolność skutecznego usypiania nie jest jej jedyną wartością.

To szalenie ciekawa, a przy tym inspirująca książka, mogąca realnie zmienić nasze życie - dzięki przypomnieniu sobie jak wartościowy jest sen i na jak wiele aspektów wpływa, zmuszeni będziemy zrewidować nasz tryb życia i zastanowić się, dokąd nas on prowadzi. 

Podczas lektury wielokrotnie łapałam się za głowę. Co prawda miałam świadomość tego, jak istotny jest sen (pamiętam zresztą siebie z czasów, gdy wysypiałam się bardzo dobrze, kładąc o 21, a budząc się o 7 - funkcjonowałam kompletnie inaczej, moja sylwetka również prezentowała się znacznie lepiej, nie mówiąc już o kondycji psychofizycznej), jednak wiele kwestii okazało się dla mnie nowością, nigdy nieuświadomioną. Mój egzemplarz przepełniają zakładki indeksujące, bowiem podczas lektury miałam wrażenie, że wszystko jest superistotne.

Ze względu na moją pracę zawodową, jednym z najciekawszych podejmowanych na kartach tej książki wątków był dla mnie ten związany ze zmianą godzin rozpoczęcia zajęć szkolnych, ze względu na inny cykl dobowy nastoletnich umysłów - szkoda tylko, że mam świadomość tego, iż w naszym kraju niemożliwością byłoby wprowadzenie tak drastycznych zmian.

Książka przedstawia naukowe fakty na temat naszych rytmów dobowych, faz snu, wpływu herbaty, kawy, alkoholu na sen, przedstawia zagrożenia płynące z rezygnacji z pełnych 8 godzin nocnego odpoczynku. Na szczęście, jak wskazuje autor, coraz więcej ludzi (w tym pracodawców) ma świadomość istotności snu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tym samym dla jego wydajności i odporności.

Dlaczego śpimy? to książka bezwzględnie dla każdego - uczniów, studentów, pracowników, pracodawców, grupy rządzącej. 

Chcesz prowadzić pełniejsze życie, lepiej się czuć, poprawić kondycję psychiczną, usprawnić metabolizm i wyregulować apetyt? Wyśpij się. Ale najpierw przeczytaj. Gorąco polecam.0 komentarze:

Prześlij komentarz