sobota, 16 lutego 2019

Planetarium. Muzeum Kosmosu - Chris Wormell, Raman Prinja
Planetarium. Muzeum Kosmosu to kolejna po Animalium, Botanicum oraz Dinozaurium książka Wydawnictwa Dwie Siostry, która w cudownej, albumowej wersji prezentuje wiedzę o (wszech)świecie. Wielki format wypełniony kapitalnymi ilustracjami i ogromem wiedzy, której w tak przykuwającej uwagę wersji jeszcze nie widziałam. Książka ta od pierwszej do ostatniej stronicy wabi i nęci swym pięknem, zachęcając młodego (i starszego) odbiorcę do eksplorowania kosmosu i zgłębiania wiedzy o tymże. Już jej początek rozbudza miłość i fascynację tematem, uświadamiając jednocześnie (po raz kolejny), jak maleńki jest człowiek w obliczu ogromu wszechświata, jak nikła jest nasza planeta, galaktyka nawet, a jak często mamy wrażenia, bycia centrum wszystkiego. Książka ta przywraca prawidłową perspektywę, szerząc jednocześnie wiedzę.Publikacja ta podejmuje szereg zagadnień, o których większość z nas słyszała, nie każdy jednak miał okazję pogłębić tematykę i utrwalić najważniejsze wątki. Podzielone one zostały, korzystając z nomenklatury planetariów, na sale. W każdej z nich znajdziecie informacje m.in. o promieniowaniu i jego rodzajach, typach teleskopów, obserwatoriów, galaktykach, szczegółowe wiadomości o Układzie Słonecznym (tu także o planetach karłowatych, kometach, asteroidach). Kolejna z sal dotyczy gwiazdozbiorów nieba północnego, gwiazdozbiorów nieba południowego; następna gwiazd (ich narodzin, cyklu życia, śmierci i czarnych dziur), a jeszcze inna Wielkiego Wybuchu, rozszerzania się wszechświata i końca wszechświata. 

Książka ta to kapitalny pomysł na prezent dla kogoś, kto interesuje się tematem, znajdzie tu on bowiem najważniejsze informacje, uporządkowane, opowiedziane z pasją i wzbogacone o tak piękne ilustracje, że trudno odwrócić od niej wzrok.

Ogromnie polecam - jeśli dotąd kosmos nie był tym, co znajdowało się w centrum Waszych zainteresowań, obiecuję, że to się zmieni. Drodzy Rodzice, bądźcie jednak gotowi na to, że po lekturze tej książki dziecko może zapragnąć albo wizyty w prawdziwym planetarium, albo też stworzenia swojej stacji badawczej w domu:)
0 komentarze:

Prześlij komentarz