czwartek, 14 lutego 2019

Maria Magdalena - Paweł F. Nowakowski
Maria Magdalena jest jedną z tych postaci biblijnych, których wizerunek jest wykorzystywany najczęściej - ludzie z całego świata zastanawiają się kim była, dlaczego zyskała taką popularność, a plotkom dotyczącym jej życia nie ma końca.

Paweł F. Nowakowski na kartach swej książki zadaje jeszcze jedno, podstawowe pytanie: czy Maria Magdalena to jedna postać? Czy kobieta, którą Chrystus uratował przed ukamienowaniem to ta sama osoba, która namaściła go olejkiem? Ile prawdy jest w plotkach o tym, jakoby była ona żoną i matką dzieci Jezusa? (sic!) 

Historyk i teolog śledzi wszelkie, nawet najbardziej wyssane z palca doniesienia dotyczące tej postaci, starając się nakreślić - na tyle, na ile to możliwe - jej wiarygodny wizerunek. Próbuje tym samym zgłębić jej fenomen i dowiedzieć się, co sprawiło, że stała się tak nośnym tematem tekstów kultury. Prowadzi nas autor szlakiem fragmentów Pisma Świętego, malarstwa, tropem fragmentów książek autorów złaknionych taniej sensacji.


Podczas lektury towarzyszył mi unoszący się w pokoju zapach olejku nardowego, wartego w czasach biblijnych tyle, ile wynosiło roczne wynagrodzenie robotnika rolnego*.  To właśnie jemu poświęcone zostało sporo miejsca w tym opracowaniu, wszak to flakonik jest najpowszechniejszym atrybutem Marii Magdaleny. 

Choć książka ta nie należy do publikacji długich i przegadanych, podejmuje chyba najważniejsze wątki. A czy rozwiewa wątpliwości? Sprawdźcie sami.


*Kupić w tak pięknym flakoniku możecie go na Dayenu, gdzie czeka na Was również wiele innych gadżetów inspirowanych Pismem Świętym.

0 komentarze:

Prześlij komentarz