czwartek, 14 lutego 2019

Kropka z Błędem - Anna TaraskaKropka z Błędem (tutaj) to jedna z najbardziej urokliwych książek Wydawnictwa Dwie Siostry dedykowana młodszemu czytelnikowi, który potrafi już samodzielnie czytać (choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by powiastkę tę czytał dziecku rodzic).

Jej bohaterka, Kropka, zamieszkuje zeszyt w trzy linie. Jest jeszcze mała, ale już wie, że gdy dorośnie, chciałaby pracować jako kropka nad i. Tymczasem jednak dzieciństwo upływa jej na zabawach - fika fikołki, bawi się ze swoim przyjacielem - kudłatym Błędem - i wisi do góry nogami na najwyższej linii, niczym na trzepaku. Ot, błogie i niewinne dzieciństwo, wypełnione radością i dobrą rozrywką. Wszystko to zmienić ma się w dniu, w którym znika Błąd. Nie ma go nigdzie - nie reaguje na nawoływania, nikt go nie widział, nikt nie może jej pomóc, zaś zrozpaczona Kropka ze strachu i zgryzoty nie może skupić się na niczym innym. Postanawia zaryzykować i udać się poza swój rodzinny zeszyt, by tam szukać swojego najlepszego przyjaciela. 

Po drodze Kropka natknie się na wiele niespodziewanych osób, poznając tym samym świat, który dotąd był jej nieznany. By znaleźć przyjaciela, przemierzy ona zeszyt wzorowej uczennicy Ewy, a także zeszyt, w którym od błędów będzie się wręcz roiło, żaden z nich jednak nie będzie jej Błędem.  Na swej drodze bohaterka spotka Cudzysłów, Korektor, Wektor, Iksa, Erratę, Pana Bemola i wielu innych, którzy wszelkimi dostępnymi środkami będą próbowali jej pomóc. Historia ta to urokliwy pean na cześć przyjaźni, w imię której bohaterowie są w stanie przezwyciężyć swoje słabości i lęki, nawiązując nowe relacje i prosząc innych o pomoc. Wzruszająca, ciepła, niezwykle pozytywna historia, w metaforyczny sposób pokazująca jak ważny może okazać się Błąd, jak istotną rolę pełnią znaki interpunkcyjne i wreszcie jak ogromna może być siła wyobraźni.

Oto opowieść, która budzi skojarzenia z Plastusiowym Pamiętnikiem, co u starszego czytelnika z całą pewnością sprowokuje podróż sentymentalną, zaś u młodszego będzie okazją do zapoznania się z tą urokliwą historią. Cudowna i nie do przeoczenia!

Książkę w bardzo dobrej cenie (-40%!) kupicie teraz na https://www.gandalf.com.pl/. Nie przegapcie jej!0 komentarze:

Prześlij komentarz