niedziela, 5 marca 2017

Dzisiaj rozmawiamy o Pani - Agnieszka NabrdalikDzisiaj rozmawiamy o Pani to książka, na którą składają się wywiady Agnieszki Nabrdalik z żonami sławnych mężów – Moniką Gawlińską, Alicją Kapuścińską, Wacławą Myśliwską, Karoliną Niedenthal, Jolantą Pawlik, Anną Religą i Wiesławą Starską.

Dotąd kobiety te żyły niejako w cieniu, zawsze oddając głos swoim mężom lub też o nich się wypowiadając. Tym razem jednak, autorka postanowiła wydobyć je zza sławy ich małżonków i dowiedzieć się kim są, o czym marzą, jak radzą sobie z popularnością swych partnerów i jak wpływała ona na ich życie rodzinne.

Rozmówczyniom – choć strofowanym przez prowadzącą wywiady – ciężko było całkowicie odciąć się od dyskusji o mężach. Każda z nich, mniej lub bardziej, krążyła wokół nich, ukazując jak wielkie znaczenie mają oni w ich życiach, jak dużo miejsca zajmują i jak trudno mówić żonie o sobie, nie uwzględniając męża. Każda z pań sprawia wrażenie scalonej z małżonkiem. Każda jednocześnie ma bardzo interesujące życie prywatne – zarówno jeśli chodzi o kwestie zawodowe, jak i hobbystyczne.

Poza warstwą merytoryczną, dobrą, bardzo podoba mi się warstwa graficzna i okładka – kobieta widziana z  profilu na pierwszym planie, mężczyzna zaś w jej cieniu – ta czasowa zamiana ról idealnie oddaje sedno książki i niejako ją streszcza, niczego jej nie ujmując.

Publikacja jest bardzo przekrojowa – tak naprawdę każdy z wywiadów mógłby zostać spokojnie rozwinięty do rozmiarów jednej książki. Mielibyśmy wówczas siedem kompletnych opowieści, nie zaś wyrywkowych, skrótowych. Najdłuższa rozmowa, to wywiad z Religą – i przez tę długość chyba także dla mnie najciekawszy, bo najwnikliwiej pokazujący relację małżeńską, nieco inną niż ta, którą niedawno obserwowaliśmy na ekranie za sprawą filmu Bogowie. Owa rozmowa to szansa na weryfikację niektórych wydarzeń – i już samo to jest niezwykle cenne. O wielu sprawach dotyczących znanych mężów dowiedziałam się dopiero z kart tej książki – chyba dlatego, że nie śledzę wnikliwie ani popularnych czasopism, ani serwisów internetowych, ani tym bardziej telewizji. Podejrzewam jednak, że gros to sprawy już przegadane i medialnie przeanalizowane, co potwierdzają zresztą moje naprędce przeprowadzane miniśledztwa.

Dzisiaj rozmawiamy o Pani to ostatecznie ciekawe wejrzenie w życie sławnych par, klucz do poznania żon sławnych mężów – na tyle, na ile są one skłonne się otworzyć. Wiadomo wszak, że wszystkiego nie zdradziły.


Dobra, choć jak dla mnie – zbyt krótka. 

Premiera 16 marca.

2 komentarze:

  1. przypomniałaś mi o niej! muszę się szybko zabrać

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się bardzo interesująco, na pewno zapoluję ;)
    Pozdrawiam!
    http://znalezionewsrodwielu.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń