poniedziałek, 26 grudnia 2016

Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji - Joanna Furgalińska


Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji Joanny Furgalińskiej to kolejna utrzymana w podobnej konwencji jak Ślónsko kuchnia dla hanysów i goroli książka poświęcona temu, co w Polsce najpyszniejsze – jedzeniu.

Dlaczego tym razem wybór padł na tradycyjną kuchnię polską? Powodem jest, niestety, zanikająca świadomość tego, co rodzime. Młodzi ludzie, lekkodusznie stawiają na półce z hasłem „polskie” kebaby, frytyki, pizzę, spaghetti, burgery i inne dania pochodzące z  zagranicy. Wszak to mają oni dostępne na co dzień, na każdym rogu. Niestety, nie mają oni przed oczami swojskich zup, nalewek, wypieków czy mięs.

Publikacja Furgalińskiej to nie tyle książka kucharska, ile pięknie wydany elementarz polskich potraw domowych.

Znajdziemy w nim przepisy m.in. na  barszcz kiszony, zupę z suszonych grzybów, zalewajkę, wigilijną zupę rybną (pycha!), rosół, knedle ze śliwkami, uszka z  grzybami, placki ziemniaczane, kluski śląskie, pierogi ruskie, łazanki,  karpia po żydowsku, pulpety z ryby, śledzie w śmietanie, mizerię, kapustę kiszoną zasmażaną z  grzybami, ogórki kiszone, keks, ciasto ze śliwkami, paschę, tort orzechowy, zasmażkę, sos grzybowy, smalec i wiele, wiele innych.

Ślinka cieknie na samą myśl o przyrządzanych potrawach. Aby jednak książki nie zaślinić, autorka postawiła na kapitalne grafiki w miejsce oczekiwanych fotografii z  pożądanym efektem końcowym (czy komukolwiek, cokolwiek wyszło kiedyś tak jak na specjalne spreparowanych zdjęciach z nowoczesnych książek kucharskich?!). Idealna dla początkujących kucharzy.

Jestem zakochana zarówno w polskim jedzeniu jak i w formie książki. Stanie ona honorowo obok Ślónskij kuchni dla hanysów i goroli. Czekam na więcej!


2 komentarze:

  1. Sylwia Jamrozik27 grudnia 2016 22:59

    Takie proste przepisy ale jak przyjdzie co do czego to wiele z nas nie wiedziałoby jak je przyrządzić;) ja sama mam z tym problem i zawsze wspomagam się internetem;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Grafiki zamiast zdjęć - to musi być istna uczta dla oka! :)

    OdpowiedzUsuń