wtorek, 13 września 2016

Harry Potter i więzień Azkabanu - J.K. Rowling [nowe wydanie]


Harry Potter wraca do Hogwartu, gdzie znów nie ma spokoju. Tym razem, przyjemna zazwyczaj podróż pociągiem, obfituje w wydarzenia naznaczające bohatera na cały rok szkolny. Hogwart Express odwiedzony zostaje przez strażników Azkabanu – dementorów – spotkanie z którymi Harry przeżywa nad wyraz intensywnie. Szybko okazje się, że karmią się oni dobrymi wspomnieniami, wysysając je i żerując głównie na tych, którzy – tak jak Harry – maja ich niewiele. Celem ich poszukiwań jest zbiegły z Azkabanu Syriusz Black. Bohater jeszcze nie wie, ale wiąże go z nim znacznie więcej niż mógłby przypuszczać.

Harry Potter i więzień Azkabanu to jedyna część sagi, w której główna akcja nie byłaby osadzona na próbie przeciwstawienia się lordowi Voldemortowi. Tutaj, w samym środku serii, poznajemy znacznie więcej szczegółów z życia Harry’ego i jego rodziny niż dotychczas. Na scenę wkraczają nowe, istotne postaci, opowieść o których zostanie rozszerzona w kolejnych tomach.

Część ta powoli wydobywa mrok serii – wizja dementorów wysysających dusze wcale nie napełnia optymizmem, stanowi jednak doskonały przedsmak tego, co czeka nas dalej.

Będę to powtarzać wielokrotnie, jednak powrót do lektury Harry’ego, sprowokowany przez ukazanie się kapitalnie wydanej serii w nowej szacie graficznej, to prezent, który sama sobie sprawiam, i który daje mi wiele radości.

Uwielbiam to wydanie, które – nie wiedząc, że tak prędko ukaże się w Polsce – zaczęłam najpierw kompletować w oryginale. Zachęcam każdego, kto nie ma jeszcze własnych egzemplarzy serii, by nabył właśnie tę edycję. Ci, którzy już mają inne wydania, pewnie sami prędzej czy później skuszą się na odświeżenie biblioteczki. Nie sposób bowiem przejść obojętnie wobec piękna i staranności tych wydań.
Ogromnie polecam.Książkę kupisz w księgarni:2 komentarze:

  1. Uwielbiam, ale pozostanę przy swoim, starym wydaniu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ooo tak, sama mam zamiar ponownie poskładać cykl HP właśnie w tym wydaniu, te okładki Johnny'ego Doodle'a są GENIALNE! :) A 3 część to moja ulubiona, bo pojawia się tam moja ukochana postać z serii - Syriusz Black <3 :)

    OdpowiedzUsuń