wtorek, 12 lipca 2016

Listy niezapomniane t.II - Shaun Usher
Listy niezapomniane Shauna Ushera, to książka, do której wracać będę po wielokroć. Pomysł ich wydania był nie tylko wydawniczym strzałem Sine Qua Non, ale też doskonałą ideą autorską. Kto by pomyślał, że to co miało być jedynie blogiem, stanie się fenomenem na skalę światową.

Listy zawarte w tomie drugim są chyba jeszcze lepsze niż te, które znamy z tomu pierwszego.  Każdy z nich powoduje kaskadę emocji – od radości, śmiechu, przez wzruszenie, poruszenie, przerażenie aż do głębokiego smutku.

W  książce tej jest wszystko: ustępy gwarantujące poprawę samopoczucia, listy bawiące do łez, jak i takie, po lekturze których konieczna jest chwila oddechu i złapania dystansu. Każdy z nich jednak jest doskonałym świadectwem życia osób, które je pisały. Stanowią materialny dowód ich poczucia humoru, poglądów, inteligencji, zdolności dyskusji, emocjonalności i zainteresowań.

Znakomita większość odsłania przed nami nieznane oblicza znanych. Kto bowiem miał okazję wcześniej, w jednym miejscu znaleźć obok listu Toma Clancy’ego odnaleźć korespondencję Albusa Dumbledore’a, kto widział wcześniej list Lincolna koło listu Raymonda Chandlera? Kto mógł sądzić, że w jednym zbiorze spotkają się Sylvia Plath i Winston Churchill? Kto w  innych okolicznościach zatopił by się w lekturze epistoł matki do nienarodzonego dziecka czy pasażerów lotu nr 123 na krótko przed tragiczną śmiercią?

Listy niezapomniane to zbiór korespondencji, który każdy czytelnik powinien (chcieć) mieć na swojej półce. Poza rewelacyjną redakcyjną robotą autora, jest to również zachęta do powrotu do źródeł – zarówno do książek wyróżnionych twórców, jak i do odręcznego pisania listów. 

Nie wolelibyście zamiast zdawkowego maila otrzymać listu zapisanego na czerpanym papierze? Nie wolelibyście zamiast pospiesznie nakreślonej wiadomości otrzymać piękną wiązankę zdań płynących prosto z  serca, ujętych na zdobnej papeterii? Ja bym chciała.


Uczmy się! Chapeau bas, drogi Autorze!

Przy tej okazji polecić mogę profil na Facebooku prowadzony przez moją siostrę - Ludzie listy piszą.
Jeśli macie ochotę - dołączcie, piszcie, wymieniajmy się korespondencją;)

Książkę w dobrej cenie kupisz na:
BookMaster księgarnie


6 komentarzy:

 1. Już kilkakrotnie przystawałam w księgarni zarówno przy pierwszym jak i drugim tomie. Jestem zauroczona zarówno treścią jak i sposobem ich wydania. Mam nadzieję, że uda mi się je w końcu zakupić na własną, domową półeczkę ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja póki co nadal nie mam swojego pierwszego tomu, ale koniecznie muszę nabyć, bo te książki zarówno pięknie wyglądają, jak i niosą fantastyczną treść.

  OdpowiedzUsuń
 3. Królewskie Recenzje12 lipca 2016 19:11

  Jestem ciekawa tych listów. Z przyjemnością po nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle mnie te ,,Listy..." ciekawią, już od pierwszego tomu. Sama również jestem adeptką korespondencji listownych, zdarzało mi się takie wysyłać jak i dostawać, te więc z ogromną chęcią bym przeczytała. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I znajdziesz w nich równie wiele przyjemności;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyniosą Ci wieeele satysfakcji:)

  OdpowiedzUsuń