niedziela, 13 września 2015

"Get a grip, Grey" (Grey. Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana - E L James - polska recenzja)


Seks w mediach sprzedaje się jak świeże bułeczki. 
Zatem do dzieła!

Powstanie tej książki było jedynie kwestią czasu – samo ujęcie jednego rozdziału pisanego z  perspektywy Greya w  ostatnim tomie trylogii stanowiło tego doskonałą zapowiedź i przedsmak. James zarabiająca krocie na swojej serii, nie mogłaby pozwolić sobie nie tylko na rezygnację z kolejnych milionów, ale – jak sądzę – rzeczywiście nie chciała zostawić fanów samych z jednym rzuconym im rozdziałem, a tym samym postawić się w sytuacji ciągłego odpowiadania na roszczenia pragnących „więcej” [if you know what I mean].

Czym zatem jest Grey? Obietnice były spore – z dwójki bohaterów to Christian wydawał się tym inteligentnym i mogącym uratować całość, a pisanie opowieści z  jego perspektywy miało w końcu wyjaśnić jego mroczną przeszłość i naświetlić charakter jego postępowania. Nic bardziej mylnego – albo James zapomniała o tej obietnicy, albo jej realizację będzie przeciągać na kolejne tomy.

Grey okazuje się nie bardziej inteligentny niż Ana – widzimy zranionego mężczyznę, przyzwyczajonego do podporządkowywania sobie innych, który niespodziewanie dla siebie i innych zakochuje się, co słusznie – ze względu na doświadczenia dzieciństwa – budzi w  nim lęk.

Nie będzie jednak przemów mężczyzny na poziomie – zamiast świętego Barnaby mamy „Pana na niebiesiech” [!!!!!!!!]. James pozostała wierna nomenklaturze religijnej, stawiając obok niej niezwykle nieprzystające „przeleć mnie” odmienione przez wszystkie przypadki, a także ody do penisa, któremu powinno zostać chyba nadane imię, bo zaczyna przypominać osobnego bohatera historii.

Grey (jak moim zdaniem cała seria) jest niegorsza (tak fabularnie, jak językowo) niż wszystkie ostatnie krzyki erotycznej mody (co niech zaświadczy o poziomie tychże), których nie krytykuje się za sam fakt tego, że nie są Greyem, a Greya piętnuje się dla zasady z  tym, że… to odgrzewany kotlet. 90% powtórki, 10% nowości (nie wiem czy nawet nie przesadziłam) – nie dość, by wzbudzić emocje czy pozwolić na poznanie mrocznej (wcale nie aż tak) strony Christiana.
Właściwie mogłabym powtórzyć tutaj recenzję pierwszego tomu trylogii, dodając swoje zdanie na temat tego, co dodane.

Przeszłość Greya jest zarysowana bardzo słabo – pokazywana jest jedynie jako senne koszmary, goniąca go przeszłość, niepozwalająca się od siebie uwolnić inaczej, jak dzięki byciu w  pobliżu ukochanej, zdolnej ukoić ból. W  tych jednak nie ma miejsca na konkretne przedstawienie historii. Znów mamy szarpane wątki, urywane co rusz.

Pierwszy tom trylogii spotkał się z oburzeniem i wieloma zarzutami, na które można było odpowiedzieć jedynie – nie chcesz, nie czytaj. Teraz emocje nie są już tak wielkie – autorzy wyczuli co się sprzedaje, toteż powieści erotyczne przeżyły swój kolejny renesans, nierzadko zaśmiecając sklepowe półki i powielając schematy i tak już powielone przez James, która – nie da się ukryć – dobrze wykorzystała swój moment i wciąż pozostaje w tym niedościgniona. Dała jednak możliwość zarobienia na swoim pomyśle, którą co niektórzy skrzętnie wykorzystali. Stało się. Premiera kontynuacji (to właściwie bardzo złe słowo, wszak to powtórka z rozrywki widziana innymi oczami) nie opierała się już na skandalu, bazuje raczej na stałych fanach i ciekawskich, pragnących dowiedzieć się jak to z  tym Greyem naprawdę było. Niestety – nie dowiedzą się.

Nie sposób ocenić poziomu czy go porównać – mamy tłumaczenie spod innych rąk, nie mamy fikających koziołków, ale za to nieustanne i męczące (bohaterowie jednak dobrali się jak w  korcu maku!) „weź się w  garść, Grey”. Gdyby nie to – byłaby kopia idealna.

Nie wróżę tej części większego sukcesu – nie wprowadza ona właściwie nic nowego do całości, powiela ją, pomijając niektóre momenty. Niewiele wyjaśnia i nie wciąga tak jak poprzednie – ma się wrażenie, że dokonuje się relektury tego, co znane i wielokrotnie przerobione – coś jak nauka na lekcjach historii – starożytność wszyscy omawialiśmy setki razy, a do historii najnowszej dotarli nieliczni. Nie rozwija ona wątków, które poprzednio zostały jedynie zasygnalizowane, nie wyjaśnia niektórych niejasnych zagrań Greya (niejasnych, bo nie znaliśmy jego myśli. Tutaj niby je znamy, a jednak wciąż nie zostały skomentowane).

Sądziłam, że James wyciągnęła naukę z fali krytyki, która na nią spłynęła zaraz po zalewie listów miłosnych od fanów – miałam wrażenie, że nastąpi postęp, że pisząc o tajemniczej postaci Greya, zdecyduje się na naświetlenie historii jego drogi „od zera do bohatera” i że faktycznie ta opowieść może się udać. Ba! Może być  naprawdę dobra! Niestety. Mamy seks, seks, seks, czasem jakieś jedzenie w  niesmacznie drogiej restauracji, oczywiście maile – i to przedstawione właściwie identycznie jak w  poprzednich tomach. Nie wiem czy nawet nie gorzej, nudniej (można!). Zero ekscytacji, której należałoby oczekiwać. A Grey – ten o którym [sic!] marzyło wiele nastolatek, jawi się nie jako zraniony chłopiec, który dorósł skrywając swoje lęki, lecz jako cham, sądzący, że wszystko może, bo go stać i na dodatek prezentujący typowy stereotyp mężczyzny myślącego penisem – Grey raczej nie pokazał ani jednej chwili swojego życia, w której nie myślałby o seksie. No i rzecz jasna – on zawsze może.


To powtórzenie w gorszym stylu, zwykłe odcinanie kuponów od popularności. Czy wypada jeszcze mieć nadzieję na poprawę w  kolejnych tomach, czy raczej należy pogodzić się z ponownym przepisaniem powieści? Czas pokaże.


42 komentarze:

 1. Czytałam jedynie pierwszy tom w całości i fragment drugiego. Nie jestem antyfanką tych książek, ale jakoś nie ciągnęło mnie do poznania dalszych losów, a ponieważ książek nie kupiłam tylko pożyczyłam to nie było mi żal. Tak samo jest z tą historią. Chociaż znowu wkoło dużo szumu to ja nie mam ochoty się z nią zapoznawać :)

  http://kociara-mojepasje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przeczytałam trylogii "Pięćdziesiąt twarzy Greya" i po tę książkę raczej nie sięgnę.
  Pozdrawiam :)


  www.ja-ksiazkoholik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Normalnie miałam ochotę użyć przekleństwa, czytając tą recenzję. Z tym, że Grey też ma swojego "Świętego Baranabę". Chociaż zazwyczaj naprawdę trzymam się zdania, że każdy ma inny gust i może czytać, co mu się żywnie podoba... To "50 twarzy Greya" jest dla mnie jednym wielkim nieporozumieniem, nie rozumiem, jak ludziom może to się podobać, naprawdę. Przecież to jest tak kiepsko napisane... I dlatego jeszcze bardziej mnie to denerwuje, biorąc pod uwagę, jak wielki odniosła sukces cała seria. Ma-sa-kra.

  Pozdrawiam ;) Insane z http://przy-goracej-herbacie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, po szumie jaki wywołała ta książka można było się spodziewać, że zaraz zacznie się masa różnych pomysłów jak wykorzystać zainteresowanie tą książka i powstaną jakieś kontynuacje czy wariacje na temat tej historii i jej bohaterów. Ja samych 50 twarzy Greya nie przeczytałam choć pierwszą część przeczytałam do połowy. Nie wiem czy to właśnie przez to, że więcej się mówiło o tej książce niż była tego warta czy przez to, że fabuła naprawdę mnie nie wciągnęła, ale koniec końców nie podobała mi się. Zbyt prosty język, zbyt wiele powtórzeń, historia dla mnie banalna i przewidywalna, a te wyczekiwane sceny erotyczne moim zdaniem słabe. Tej też nie przeczytam, bo domyślam się że nic tu nowego nie dostanę, a jedynie powielenie schematu, który odniósł sukces. :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Obawiam się, że James chce odtworzyć całą historię widzianą oczami Greya, więc będą trzy tomy. Tak przeczuwałam od początku i po Twoim tekście też to wyczuwam. Zobaczymy. Pierwszego tomu trylogii nie przeczytałam do końca, dotarłam do połowy i sobie odpuściłam. Film za to obejrzałam, ale też bez rewelacji. Chciałam przeczytać za to historię z punktu widzenia Greya. Po Twoim tekście wiem, że to byłby jeden z największych błędów. Nie zamierzam nawet dotykać tej książki. Zresztą po co? Skoro "Pięćdziesiąt twarzy Greya" mnie rozczarowało, to "Grey" również to zrobi.

  OdpowiedzUsuń
 6. To zdecydowanie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To całkiem zrozumiałe - często mam tak, że rezygnuję z lektury tego, co szumnie promowane;)

  OdpowiedzUsuń
 8. w takim wypadku nie miałoby to nawet sensu:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiesz co - to, że ona odniosła sukces mogłabym zrozumieć, bo była mocno komercyjna i dobrze rozreklamowana. Ale to, że wciąż powstają nowe serie, jawnie inspirowane i że one odnoszą sukces i są ocenianie znacznie lepiej niż pierwowzór (niekoniecznie zasłużenie) to dopiero jest masakra :D Szczególnie te młodziezówki - sama kilka przeczytałam z czystej ciekawości i naprawdę nie rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Otóż to - James splagiatowała samą siebie;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja również wiązałam z nią nadzieje, ale... niepotrzebnie. Gdyby "Grey" wyszedł przed "Pięćdziesięcioma..." to chyba nie zdobyłby takiej sławy, naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaczynam sądzić, że James na tej książce więcej straci niż zyska.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nad tym też się zastanawiam. Jednak fani sięgną po nią na pewno - kasa do portfela trafi. A i sięgną po nią też osoby, które nie czytały trylogii, ale skuszone inną perspektywą kupią, by poznać całą historię bez Świętego Barnaby i wewnętrznej bogini.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ależ się zawiodą, gdy zobaczą poważnego Greya pytającego Anę o "jej chłopca" czy też "pieprzącego ją" z "Panem na niebiesiech" oraz hasłem "przód, tył, przód, tył" na ustach...:P
  Fani sięgną po "Greya", pytanie czy rozczarowani treścią sięgną też po to będzie po nim...

  OdpowiedzUsuń
 15. A to już zupełnie inna bajka. Jeżeli rzeczywiście będzie coś po "Greyu" to wtedy zaczynają się schodki. Sądzę, że w takim przypadku zainteresowanie będzie mniejsze. Ale z drugiej strony... "Pięćdziesiąt twarzy Greya" też nie są napisane rewelacyjnie i wiele rzeczy irytuje już od początku, a mimo to ludzie sięgają po to dalej.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przeczytałam całą trylogię, bo lubię być masochistką, więc... Pewnie i tę książkę przeczytam. Bo lubię być masochistką.

  OdpowiedzUsuń
 17. Będzie, jestem o tym przekonana!
  To prawda, ale uwierz - tu jest znacznie gorzej;) Z tym, że masz rację - ja np. jeśli będę miała okazję, sięgnę, co by doczytać całość do końca - nie lubię przerywać w połowie. No i z chęcią zobaczę czy James odnotowuje jakiś postęp, więc... kasa faktycznie może się zgadzać;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Czyli jesteś trochę sado-maso:P
  A tak poważnie - ja sobie ją czytałam dla przyjemności, nie boję się przyznać:) Tylko, że niestety jej trochę zabrakło.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie nie nie i jeszcze raz ine. Jestem totalnie na nie i na pewno po to nie sięgnę.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 20. Wpadłam przypadkiem, ale czuję, że zostanę na dłużej! Urzekł mnie język jakim piszesz, a poza tym jak nie ulec recenzji tak zgodnej z moimi odczuciami na temat całej serii E.L. James? :D Tej części jeszcze nie czytałam i chyba po nią nie sięgnę. Literatura erotyczna chyba mi się przejadła po pierwszej części trylogii i kolejnych książkach naśladujących przykład James, gdy facet był bogiem, a dziewczyna głupią gąską. Paranoja. Aż ciężko uwierzyć, że Christian kreowany na inteligentnego i silnego mężczyznę nagle okazuje się równie głupiutki jak Anastasia. No ale w sumie... chyba można się było tego spodziewać, e James nie popracuje nad swoją prozą. Dużo lepiej przyszło jej przyswajanie słodzących i wynoszących jej dzieła na piedestał komplementów, niż konstruktywnej krytyki :P

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja tam lubiłam serię o Szarym, jednak to już druga recenzja (i mimo krytyki świetna, bo wzmianka o koleżce Christiana czy też o jego poziomie IQ po prostu mnie rozbroiła! :D) mało przychylna, więc nie wiem czy chcę sięgać. Podchodzę do tego, jak pies do jeża. Chcę, ale się boję, bo wiem z góry co mnie czeka. Jednak naprawdę pokładałam nadzieję (ha, nadzieja matką głupich!), że James ukaże dzieciństwo i przeszłość Greya, czemu się taki stał itp, itp. A tu poszła na łatwiznę, przez co czuję się zawiedziona i to strasznie. A szkoda, wielka szkoda. Lubię tego typu literaturę i choć seria o Greyu nie okazała się erotycznym Szekspirem, to jednak miło wspominałam jedno z tak naprawdę pierwszych spotkań z taką literaturą.
  Ale dobra, już kończę, bo tu moje myśli poleciały za daleko. Pozdrawiam cieplutko! :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzięki:)) Żeby była jasność - poprzednie tomy też lubiłam, jeśli masz ochotę zerknij do recenzji (linki pod tekstem powyższej).
  Z tym dzieciństwem - coś tam pokazała, ale naprawdę o wiele, wiele za mało. Nocne koszmary, których jest raptem kilka(naście), zajmujące za każdym razem nie więcej niż stronę, czasem pół - do tego szarpane i nie zawsze jasne - jak to sny. To zatem za mało, by cokolwiek naświetlić, właściwie dowiadujemy się z nich tyle, co z poprzednich tomów, gdy Grey opowiadał co nieco o sobie Anie.
  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo mnie cieszy Twój entuzjazm i witam na pokładzie!:))
  Dziękuję za miłe słowa, zawsze są dla mnie budujące;)
  Najgorsze jest to, że on nie może być tak głupiutki skoro osiągnął tak wielki sukces - jest po prostu infantylny w kontaktach z nią - nie wiem, zakochanie pozbawia mózgu? Coraz częściej odnoszę takie wrażenie:P
  Każdy woli komplementy, krytykę wypiera albo na nią nie reaguje, ale jak się jest pisarzem, to chyba każda uwaga powinna być cenna.. tym bardziej jeśli tych niepochlebnych (wytykających te same błędy) było tak wiele...

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja mimo wszystko zamówiłam, poprzednie części mi się podobały (pewnie dlatego, że była to moja pierwsze przygoda z romansami), ale po przeczytaniu innych książek z gatunku, powieść E.L James wypada blado... ciekawe jak będzie tym razem?

  Pozdrawiam Justyna z książkomiłościmoja.blogspot

  OdpowiedzUsuń
 25. Dla mnie poprzednie też były ok - szukałam w nich drugiego dnia i na własne potrzeby znalazłam, pomijając oczywiście fatalny język. Tutaj jest naprawdę krucho, bo po prostu nie ma nowości. Nuda.

  OdpowiedzUsuń
 26. A o to im głównie chodzi. By kasa się zgadzała. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie przepadam za książkami opisującymi jedną powieść z jakiegoś innego punktu widzenia, bo najczęściej - tak jak napisałaś - chodzi tu tylko o utrzymanie się na fali popularności. Do całej trylogii Greya mam dość obojętny stosunek - jak jest to jest, jak go nie ma to też jest spoko. Miałam wprawdzie nadzieję, że E.L. James porzuci (albo przynajmniej bardzo stonuje) i dowiem się czegoś nowego, ale skoro tak nie jest to nawet nie mam ochoty sięgać :).

  OdpowiedzUsuń
 28. Niestety tak nie jest - stonowania brak, dodatkowych scen właściwie też jak na lekarstwo.

  OdpowiedzUsuń
 29. Przeczytałam pierwszą część z ciekawości, przez drugą nie dałam już rady przebrnąć. Na tą raczej też nie będę marnować swojego czasu. Szczególnie, że jak piszesz nic nowego autorka nie zaoferowała czytelnikowi. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 30. No niestety, ale może w kolejnych (jeśli będą) w końcu weźmie sobie krytykę do serca i zadba o fanów;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Tak myślałam, że ta książka to będzie jedna wielka klapa. Mam wrażenie, że została napisana na siłę i niepotrzebnie. Nie mam zamiaru po nią sięgnąć.


  mini-book-review.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. czy na siłę - nie wiem. Niepotrzebnie - w związku z tym JAK została napisana, to tak;)

  OdpowiedzUsuń
 33. To przynajmniej nic nie tracę ;).

  OdpowiedzUsuń
 34. Te "święte Barnaby" i inne - działają na mnie irytująco, żeby nie powiedzieć dosadniej...

  OdpowiedzUsuń
 35. Chyba każdy ma podobne odczucia w tej kwestii;P

  OdpowiedzUsuń
 36. E.L. James jak dla mnie cierpi na dwie rzeczy - syndrom braku bolca oraz brak hajsu, skoro znowu wydała coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 37. Hajsu jej chyba nie brakuje, ale może podniet?:)

  OdpowiedzUsuń
 38. Twoje trafne argumenty bardzo mi się spodobały, dlatego też fragment tekstu wykorzystam w czwartkowym poście, oczywiście podlinkowany ;)
  www.lustrorzeczywistosci.pl
  Swoją drogą, nie spodziewałam się, że będziesz czytała Greya ;)

  OdpowiedzUsuń
 39. Jest już do pobrania najnowszy ebook książki "50 Twarzy Greya Oczami Christriana" dostępny do pobrania na stronie :

  http://file-download.pl/ebook/39-grey-piecdziesiat-twarzy-greya-oczami-christiana-pdf-download.html

  Ebook w formacie : PDF

  Zapraszam do pobrania

  OdpowiedzUsuń