niedziela, 26 lipca 2015

Co tak naprawdę wiesz o Maryi? Biografia Matki Bożej.

Kim była Maryja? Co wiesz o niej prócz tego, że wydała na świat Jezusa i była świadkiem jego męczeńskiej śmierci? Jak wiele potrafiłbyś o niej powiedzieć, gdyby ktoś Cię o nią zapytał? Czy Twoja wypowiedź ograniczałaby się do ogólnie znanych frazesów?

Jeśli tak, zainteresuj się książką Pawła F. Nowakowskiego, który sięgając do Pisma Świętego, Tradycji i apokryfów (szczególnie Protoewangelii Jakuba) próbuje odtworzyć dzieciństwo, młodość i późniejsze macierzyństwo oraz dalsze losy Matki Bożej.

Kim była młoda dziewczyna, której narodziny wymodlili święta Anna i święty Joachim, których wspomnienie notabene obchodzimy właśnie dzisiaj? Co obiecali Bogu w zamian za poczęcie upragnionego dziecka?
 
Dlaczego akurat Maryi Bóg powierzył misję urodzenia swego Syna? Co znaczy zawołanie „jakże to się stanie skoro nie znam męża?” Czy Józef wierzył w dziewictwo Maryi? Jak go dowiódł? Gdzie narodził się Jezus i dlaczego właśnie tam? Jak Maryja schroniła dziecko przed rzezią niewiniątek? Skąd wiemy, że Mędrców ze Wschodu było troje? Kiedy rozpoczął się kult Maryi? 

Autor na kartach swej książki udziela odpowiedzi na te i wiele innych pytań, rysując tym samym portret Matki Bożej postrzeganej odmiennie przez różne kultury, religie i narodowości. Arcyciekawa to biografia, skłaniająca mnie po raz kolejny do sięgnięcia po apokryfy, które kiedyś tak doceniłam, a które od wieków próbowały zaspokajać ciekawość wiernych. Polecam serdecznie, czyta się jak dobrą powieść, choć oczywiście do wszystkich źródeł (szczególnie apokryficznych) należy podchodzić ostrożnie, co zresztą sam autor zaleca.