piątek, 12 lipca 2013

Grajek wędrowny. Legendy chrześcijańskie.


Grajek wędrowny. Legendy chrześcijańskie, to kolejna po Kaftaniku dla dzieciątka książka dla najmłodszych, skupiająca w sobie legendy dotyczące najważniejszych prawd chrześcijańskich, podane w formie bajania, a przez to – łatwiej przyswajalnych.  Czytelnik odnosi wrażenie, jakoby siedział u stóp dziadka zasiadającego w fotelu bujanym, przy kominku, pod kocykiem, powoli sączącego gorące kakao i snującego swoje opowieści.

W tym tomie odnajdziemy legendy pochodzące ze wszystkich stron świata: jest Nawarra, Hiszpania, podanie berberyjskie, niemieckie, legenda spisana przez Federico Mistrala, a także ojca Alberta. W tej mnogości narracji, zauważyć można jedną cechę wspólną – niezwykłą prostotę opowieści, mającą na celu wyjaskrawienie tego, co najistotniejsze i jednoznaczne wskazanie wartości dla chrześcijanina obowiązujących. Ich krótkość, a także silne zakorzenienie w tradycji danego terenu, pozwala czytelnikowi nie dość, że lepiej poznać inne kultury, ale też wskazać na cechy łączące nas mimo dzielącej nas odległości.
Bohaterami owych legend są najczęściej ludzie prości, skromni, niczym się niewyróżniający, pokorni, poddani działaniu Pana Boga w ich życiu.
Podejmowane tematy to między innymi skąpstwo, grzeszność i łatwość popadania w jej sidła, skłonności do upadków i brak motywacji do nawrócenia, wierność Boga, dobroduszność Maryi, pokora, służebność, pycha, wynoszenie się ponad innych, silne poczucie własnej doskonałości, moc talentów i potrzeba ich wykorzystywania, nagroda za dobro, ludzka skłonność do rzucania oskarżeń bez posiadania dowodów, ufność Panu Bogu, zbawienie każdego bez względu na pochodzenie i majątek, równość wszystkich ludzi w oczach Stworzyciela i wiele, wiele innych.
Całości dopełniają ilustracje, przywołujące na myśl książki z mojego wczesnego dzieciństwa – podobna kreska, znajoma kolorystyka, niemalże identyczne sposoby przedstawiania pewnych wydarzeń. W dzisiejszych książkach dla dzieci, ilustracji utrzymanych w podobnym tonie jest znacznie mniej – częściej są to grafiki, niż odręcznie malowane obrazki. W przypadku tej właśnie publikacji nie jest to wadą, lecz zaletą, zabiegiem przypominającym o ponadczasowości pewnych prawd i nie zważaniu na panującą modę. Takie a nie inne sposoby zwrócenia uwagi czytelnika odczytuję jako silną potrzebę wskazania na uniwersalność i niezmienność zasad chrześcijańskich, bardzo często odwołujących się do tradycji.


Choć książeczka ta jest krótka, stanowi część serii, którą warto skompletować, a która będzie stanowiła kompendium podstawowych wiadomości o wierze, czerpanych z legend pochodzących z całego świata. 

1 komentarz:

  1. Dla mojego dziecka, które w przyszłości zapewne będę mieć, książka jak znalazł ;)

    OdpowiedzUsuń