niedziela, 14 lipca 2013

Opowiedz mi o Panu Bogu - Josef OsterwalderOpowiedz mi o Panu Bogu, to kolejna książka z serii kierowanej do najmłodszych czytelników, z myślą o przekazaniu im podstawowych prawd wiary.
Zbudowana jest ona na prostym i tradycyjnym już schemacie w tego typu publikacjach – oto dziecko, Marcinek, mały chłopiec, a przy tym wielki psotnik i osoba poszukująca, dociekliwa oraz pragnąca poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące je pytania, zadaje pytania dotyczące Pana Boga osobie dorosłej – to w jej doświadczeniu i wiedzy szuka rozwiązania trapiących go wątpliwości. Jego pytania, to jedne z tych najczęściej zadawanych przez dzieci, na które odpowiedzi – choć oczywiste – często sprawiają dorosłym problem. W tym sensie, książka ta może stanowić dla rodziców, wychowawców oraz katechetów dobrą „ściągę” z gotowymi materiałami do rozmowy na trudne tematy wiążące się bezpośrednio z wiarą. Autor oprócz bezpośredniej odpowiedzi na pytania, do każdego mikrorozdziału dołącza cytat z Pisma Świętego, w świetle którego rozważa dane treści, a także gros przypowieści i anegdotek, które dla nas może stać się punktem wyjścia do poważnych dyskusji z najmłodszymi, którzy oczekują jasnych i precyzyjnych odpowiedzi, okraszonych odpowiednimi przykładami. Każda z opowieści rozpoczyna się swoistym wprowadzeniem, którego rolę pełni konkretna problemowa sytuacja z życia Marcinka, a kończy się możliwymi reakcjami dziecka oraz puentą, mogącą być dopełnieniem czy też podsumowaniem naszych dyskusji.  Ten sposób przedstawienia w bardzo przejrzysty sposób pokazuje, że wbrew wszelkim wymówkom jakie sobie znajdujemy, rozmowa o wierze jest możliwa właściwie w każdej sytuacji, która właściwie sama się prowokuje i aż prosi o podjęcie zasygnalizowanego wątku. Książka ta uczy pewnej roztropności w decydowaniu o tym w jakich sytuacjach, o czym rozmawiać. Mało tego – propozycja autora, może okazać się także i dla nas budująca oraz pogłębiająca wiarę, a także – odświeżająca pewne dawno zapomniane podstawowe zagadnienia, które zdążyły stać się dla nas oczywiste. To szansa, by dokonać rewizji własnego życia w świetle wiary.
Podejmowane w tej publikacji kwestie, to między innymi: fakt istnienia Boga w każdym z nas, przypomnienie, że nie wystarczy mieć na ustach Jego imię, lecz należy o Nim pamiętać przede wszystkim w relacjach z drugim człowiekiem; że Bóg jest jednocześnie ukryty i bliski, o imionach, które są Mu nadawane i o tym, jak my się do Niego zwracamy; o tym, że wszyscy stworzeni zostaliśmy na Jego obraz; że Pan Bóg troszczy się o cały świat, że nie spuszcza nas z oczu; o potrzebie dzielenia się z drugim człowiekiem; o ogromie Bożej miłości; o działaniu Ducha Świętego w naszym życiu; o tajemnicy Trójcy Świętej; o tym, że część nieba mamy już na ziemi;  o tym, że należy pamiętać w modlitwach o swoich bliskich; o aniołach w naszym życiu…. I tak można by mnożyć, i mnożyć.
Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie one wypływają z autentycznej potrzeby poznania i przybliżenia się do Pana Boga obecnego w życiu. Dzieci swoją wrodzoną ciekawością pragną wchłonąć i zaczerpnąć jak najwięcej z doświadczeń własnych rodziców w kwestii wiary. A ich zadaniem jest przekazanie najistotniejszych prawd w sposób, który jeszcze silniej rozbudzi ich potrzebę bycia blisko Kościoła i w Kościele. Zaszczepienie takiej dążności w dorastającym dziecku, przyniesie ogromne owoce w przyszłości, jeśli tylko z rozwagą i z wielką mądrością, będziemy potrafili dzieci zainteresować, a nie znudzić czy przestraszyć.

Polecam, szczególnie katechetom i rodzicom zajmującym się małymi dziećmi, które już zaczynają pytać i szukać odpowiedzi nawet na te najtrudniejsze kwestie. Książka ta może okazać się nieocenioną pomocą i wsparciem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz