sobota, 1 czerwca 2013

P.Rosiak i zabójczy bąk – Barbara Catchpole


Tytuł: P.Rosiak i zabójczy bąk
Autor: Barbara Catchpole
ISBN: 9788378950950
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Ilość stron: 52
Piotr Rosiak, zwany przez rodziców i znajomych Prosiakiem nie ma nudnego życia. W jego codzienność wkradają się przygody, których nie sposób zapomnieć, i o których chłopak postanawia opowiedzieć nam, czytelnikom. Na wyjątkowość bohatera składa się także jego aparycja – ma odstające uszy i jaskraworude włosy, sterczące we wszystkie strony. Będąc tak obdarzonym przez naturę, należy spodziewać się życia pełnego wrażeń i emocji.
Prosiak ma jednak jeszcze jeden talent – potrafi wspaniale bawić!

Dość już książek dziecięcych i młodzieżowych, które w sposób mniej lub bardziej nachalny moralizują i pomagają zbudować właściwą hierarchię wartości. Brakuje nam książek, które mogłyby wysunąć na pierwszy plan inną funkcję – ludyczną. Barbara Catchpole tworząc serię przygód Prosiaka wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom, czyniąc gest silnie proczytelniczy. Oczywiście, jej tekstom nie brakuje dydaktyzmu, jest on jednak zmyślnie ukryty pod pierzynką karykaturalnych sytuacji, mających w pierwszej kolejności bawić. Jestem głęboko przekonana, że cykl ten ma moc przyciągania do czytania nawet jego najbardziej zagorzałych przeciwników: poprzez zabawny tytuł humorystyczne zestawienie imienia i nazwiska głównego bohatera, dającego możliwość utworzenia rozśmieszającej ksywki, przykuwające uwagę tytuły, dużą czcionkę, małą objętość, a także świetną oprawę graficzną.
Na nic by się to jednak zdało, gdyby nie przygody Prosiaka, które mogą wywoływać salwy śmiechu u młodego czytelnika.

W cześci P.Rosiak i zabójczy bąk, bohater staje przed prawdziwym życiowym wyzwaniem. Jego serce zaczęło szybciej bić dla prawdziwej dziewczyny – Anki. Urzekła go ona między innymi ciągłym żuciem gumy. Między dwójką młodych bohaterów zaiskrzyło, wydawało się, że to początek wielkiego uczucia. Niestety, na drodze ich miłości stanął nieprzewidywalny, a przy tym naprawdę zabójczy bąk, mający moc rozłożyć na łopatki nawet najbardziej opornych. Tym bardziej, gdy ma możliwość „wypowiedzieć się” do mikrofonu przed pełną salą zaproszonych gości, podczas szkolnego wystąpienia…

Catchpole stworzyła cykl zabawnych książek, które rozśmieszą nawet dorosłych! Książeczka ma formę pamiętnika, skrupulatnie uzupełnianego przez głównego bohatera. Jego spostrzeżenia i wypowiedzi często są przekomiczne, a uzupełnienie ich zabawnymi ilustracjami, jedynie podnosi walory publikacji.
Polecam serdecznie, Wasze dzieciaki uśmieją się do łez!

4 komentarze:

 1. Przeglądałam całą serię i mnie ani nie urzekła, ani nie bawiła. Ale może dziwna jestem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, a może to ja jestem dziwna?:) A może po prostu za duże już jesteśmy, o!:)

   Usuń
 2. Mnie część o gaciach rozbawiła do łez ;)

  OdpowiedzUsuń