środa, 20 marca 2013

Alfred Hitchcock. Nieznana historia psychozy – Stephen Rebello


Tytuł: Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy.
Autor: Stephen Rebello
ISBN: 978-83-63248-70-3
Wydawnictwo: SQN
Ilość stron: 336
Cena: 39,90złRzadko zdarza się, żeby obejrzenie filmu skłoniło mnie do przeczytania książki. W większości przypadków rzecz ma się zgoła inaczej: najpierw pochłaniam literacki pierwowzór, po to, by później pastwić się nad jego kiepską ekranizacją lub zachwycać brawurowym przeniesieniem słowa pisanego na duży ekran.

Z Hitchcockiem sprawa wyjątkowa: obejrzałam i pełna podziwu zdecydowałam się sięgnąć po książkę, o której – cóż – przez ekranizacją niestety nie słyszałam.
 Zaczęło się niewinnie, kilka lat temu, kiedy to dane było mi przeczytać Psychozę Roberta Blocha i obejrzeć jej przeniesienie na ekran w ujęciu Hitchcocka. Zachwyciłam się – nietuzinkowością, wzbiciem się ponad przeciętność, podszyciem fabuły niepewnością, nowatorską formułą thrillera psychologicznego.
Gdy więc okazało się, że mam okazję od kulis poznać proces powstawania tego przełomowego dla historii kina filmu – nie miałam wątpliwości, że tak musi się stać.
Stephen Rebello wykonał kawał dobrej roboty – zgromadził ogromną ilość materiałów, wywiadów, ciekawostek z planu, a wszystko po to, by dać czytelnikowi możliwość zajrzenia Hitchcockowi przez ramią. Książka ta obfituje w szczegóły, niuanse, najdrobniejsze detale, które składają się na całościowy obraz reżysera-perfekcjonisty i jego procesu twórczego.

Rebello za sprawą swojej publikacji, umożliwia nam zakulisowe wejrzenie w pracę nad scenariuszem, dobór obsady, ekipy filmowej, a wcześniej – także i w zbrodnie Eda Geina, które wstrząsnęły opinią publiczną i stały się inspiracją do napisania przez Blocha powieści, która to z kolei zaintrygowała mistrza kina i suspensu do stworzenia jednego ze swoich najważniejszych dzieł.
Ostatecznie autor prowadzi nas od momentu preprodukcji, aż do postprodukcji. Zaprasza nas także do poznania echa sławy, jej następstw, nieprzewidzianego sukcesu Psychozy, form jej reklamowania i wszelkich niespodzianek i niecodzienności związanych z jej powstawaniem i promowaniem. Rebello na każdym kroku zaznacza jak wyjątkowym i śmiałym filmem w dorobku Hitchcocka stała się właśnie adaptacja powieści Blocha; jak doskonałym pomysłem okazało się jej wyprodukowanie i jak silnie zmieniła ona oblicze ówczesnego kina – wyszła daleko poza cenzurę, starając się pokazać więcej, nie pokazując przy tym tak naprawdę nic. Psychoza to majstersztyk, a dzięki tej książce mamy możliwość zobaczyć krok po kroczku wszystkie elementy składające się na jej niebywały sukces.
Autor raczy nas także wiadomościami o innych produkcjach Hitchcocka, a także dołącza informacje na temat obsady oraz nagrań ścieżki dźwiękowej i kaset wideo.
Z kart tej publikacji wyłania się Hitchcock jakiego być może nie znamy – uszczypliwy, do bólu dokładny, wizjonerski, często złośliwy i krytyczny, ale także – ufny. Choć cały czas miałam wrażenie, że autor skupia się nade wszystko na wytykaniu jego wad, które tak silnie uwidaczniają się podczas produkcji filmu, to jednak nie sposób cały czas reżyserowi nie  kibicować. Nieważne, że marudzi; nieważne, że czasami przesadza. Ważne, że wszystko to zmierza do znanego nam już sukcesu.
Rebello oddaje w ręce czytelnika nie tylko drobiazgową analizę filmu (szczególnie zaś sceny pod prysznicem), ale też (a może – przede wszystkim) klucz do zrozumienia samego reżysera.
Doskonała książka, którą czyta się z niegasnącym zainteresowaniem.
Polecam gorąco!


Zachęcam także do obejrzenia filmu:

oraz przeczytania innej książki z Psychozą w tle:15 komentarzy:

 1. Ja chyba również zacznę od obejrzenia filmu, bo bardzo mnie kusi, ale będę pamiętać o książce ;) Szczerze mówiąc nie miałam wcześniej pojęcia, że istnieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam to samo! Promocja tej książki chyba trochę nie sprostała zadaniu. Szkoda, bo to rewelacyjna pozycja! Mam nadzieję, że recenzje w blogsferze coś wskórają!:)

   Usuń
 2. Ja dzięki Bogu filmu nie oglądałem, sam mam w swojej domowej bibliotece kilkadziesiąt filmów tego wybitnego artysty. A ksiązkę przeczytam z prawdziwą przyjemnością, gdyż uwielbiam jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę koniecznie przeczytać książkę i zobaczyć film. Mało tego, muszę przeczytać "Psychozę" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O! Nawet nie wiedziałam, że taka książką istnieje! Ostatnio oglądałam film "Hitchcock" i byłam przekonana, że jest to scenariusz oryginalny. Uwielbiam tego reżyseria, więc chętnie dowiedziałabym się o nim czegoś więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Psychoza " i "Ptaki " to moje ulubione filmy Hitchcocka! Z chęcią uzupełnię sobie obraz i przeczytam książkę :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ha, to ja jednak najpierw wiedziałam o książce, a potem mnie uświadomiono, że film jest :D
  Tak czy siak, jak ktoś oglądał Psychozę, to musi przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Film oglądałam i uważam, że jest bardzo dobry. Szczególnie podobała mi się gra aktorska Anthony'ego Hopkins'a. Po książkę też chętnie sięgnę:) Nie wiedziałam, że jest... Dziękuję za informację:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hopkins jest w tym filmie rzeczywiście rewelacyjny, a jego charakteryzacja - majstersztyk!

   Usuń
 8. Mnie się bardzo podobała ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. 'Psychozy' nie znam, ale 'Ptaki' do tej pory mam w głowie. Z chęcią poczytam o Hitchcock'u i kulisach powstawania 'Psychozy'. Oglądałam niedawno film 'Dziewczyna Hitchcocka i reżyser okazał się postacią bardzo interesującą. Wspominasz, że w książce mamy wgląd w pracę nad scenariuszem 'Psychozy', a we wspomnianym przeze mnie filmie mamy podobną możliwość, tylko że z 'Ptakami'.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! W takim razie bardzo dziękuję za podrzucenie tytułu, będę go miała na uwadze:)

   Usuń
 10. To już kultowy film, chętnie poznam tajniki jego powstawania:)

  OdpowiedzUsuń
 11. świetna książka. pozwoliła mi na nowo odkryć "Psychozę" i kino autorskie Hitchcocka. pozdrawiam

  www.kreatywneteksty.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń