wtorek, 21 sierpnia 2012

Rok jeża Teofila

Autor: Aniela Cholewińska - Szkolik
Tytuł: "Rok jeża Teofila"
Wydawnictwo: Drzewo Laurowe, 2011
Ilość stron: 93

Dziś, mam Wam do zaoferowania przeuroczą książkę, która słusznie została wyróżniona w  Konkursie na Dobrą Powieść organizowanym przez wydawnictwo Drzewo Laurowe.
Przedmiotem opowieści jest rok z życia pewnego sympatycznego jeża – Teofila, który wraz ze swoimi przyjaciółmi z lasu, robi wszystko, by jego mieszkańcom rok upłynął radośnie i wypełniony był kreatywnymi rozrywkami . Na tę niezwykłą książeczkę składa się dwanaście rozdziałów reprezentujących każdy z miesięcy.
I tak, wraz ze swoim najlepszym przyjacielem wróbelkiem Pętelkiem, Teofil, nazywany przez przyjaciół pieszczotliwie Filkiem, spędzają rok ucząc czytelników i siebie nawzajem tego, czym są prawdziwe wartości i jak można spędzić czas, mając do dyspozycji jedynie swoją wyobraźnię oraz to, co oferuje natura.
Wraz ze zwierzątkami czytelnik przeżyje niezwykły Dzień Babci i Dziadka, weźmie udział w tworzeniu walentynkowego wiersza, przespaceruje się po śniegu, odszuka wiosnę, przeżyje  wyjątkowe święta Wielkiej Nocy, odbędzie poszukiwanie Kwiatu Paproci, zawiąże niezwykłe przyjaźnie, przeżyje prawdziwą morską przygodę, odkryje swoje największe talenty, zorganizuje przedstawienie, pomoże w remoncie, przeprowadzi długie i radosne rozmowy oraz, to co lubimy najbardziej, przeczyta kilka cudownych książek przy kominku z filiżanką herbaty z sokiem malinowym w ręku.
Czy może być lepszy sposób na udany rok?
Autorka, Aniela Cholewińska-Szkolik, za sprawą tej pouczającej książeczki, pomaga młodym czytelnikom uporządkować świat wartości, zbudować właściwą hierarchię, uświadamia jak ważne w życiu każdego człowieka są relacje z najbliższą rodziną, z przyjaciółmi, jak wielkie znaczenie mają uczucia i dbanie o ukochaną osobę, ile znaczy troszczenie się o siebie nawzajem, jak wiele można zrobić łącząc siły i wyobraźnię, jak dobrze można się bawić, nie niszcząc własnego zdrowia, jak wielkie znaczenie mają święta i przeżywanie jej w zdrowej, przyjaznej atmosferze, jaką wartość dla rozwoju ma czytanie książek, a jaki smak ma zrealizowane marzenie. Ta książka to samo dobro. Może być ona czytana zarówno jako ciąg, ale również jako zbiór opowiadań dobrych na każdą porę roku – bo pomaga żyć w zgodzie ze światem przyrody, uczy o najważniejszych wydarzeniach danego okresu i co najważniejsze, jest kopalnią pomysłów na spędzanie wolnego czasu w danym miesiącu.  Doskonały wybór dla dzieci twórczych i żywych – planów na każdą porę roku nie zabraknie!
Książeczka ta jest niezwykle pogodna, emanuje niezwykłym ciepłem  - zarówno rodzice, jak i dzieci będą zadowoleni.

Polecam!2 komentarze:

  1. Super książeczka, mój siostrzeniec wprost za nią przepada:)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się, że tak dużą uwagę zwraca się na dzieci. Tym bardziej jeśli w pozycji tej wprowadzona jest hierarchia wartości, to naprawdę warto zaopatrzyć młodego czytelnika w taką książeczkę.

    OdpowiedzUsuń