piątek, 20 kwietnia 2012

Nigdziebądź - Neil GaimanNigdziebądź to obok Amerykańskich bogów jedna z najpopularniejszych książek w dorobku Neila Gaimana, autora szeroko znanego na całym świecie.

Przed Londyńczykami od lat skrywana jest tajemnica – oto pod miastem znajduje się magiczny świat, Londyn Pod, o którego istnieniu wiedzą jedynie nieliczni.

Gdy pewnego dnia Richard Mayhew przemierza ulice Londynu, natrafia na ranną dziewczynę, która przedstawiają się jako Drzwi. Oświadcza ona, że ucieka przed tajemniczymi prześladowcami, którymi okazują się zabójcy pochodzący z Londynu Pod. Chcąc pomóc ofierze, Richard wplątuje się w  kabałę, z  której niełatwo będzie się mu wyplątać. Na jego życie będą odtąd czyhać potwory wychodzące na powierzchnię wprost z podziemnego, ukrytego dotąd świata.

Gaiman tworząc Nigdziebądź, wzniósł się na szczyty wirtuozerii. To powieść, którą z  dorobku autora jak dotąd czytało mi się najlepiej, a która swoją baśniowością, nastrojowością i tajemniczością wprost zapraszała do lektury, nie pozwalając się od niej oderwać ani na chwilę. Kapitalna rozrywka, fantastyczne podążanie śladem autorskiej niczym nieskrępowanej wyobraźni, która zdaje się rozpędzać i nigdy nie zwalniać.

Szczerze polecam.