sobota, 31 marca 2012

Z głębokości wołam do Ciebie, Panie. 100 modlitw w trudnych chwilach życia – O. Jean-Yves Jaffre
Życie człowieka to sinusoida zbudowana z chwil szczęścia, lecz także z momentów przejmującego cierpienia. W wielu takich sytuacjach ludzie zatracają umiejętność dobierania słów, a tragedie, które przeżywają powodują uczucie ściśniętego gardła, kiedy to mimo przemożnej chęci wzniesienia swoich modlitw do Boga, nie potrafią wypowiedzieć ani jednego słowa. W takim momencie z pomocą może przyjść książka Z głębokości wołam do Ciebie Panie. 100 modlitw w trudnych chwilach życia.

Publikacja ta jest zbiorem mającym być wsparciem i podporą dla osób, które w ciężkich momentach chciałyby skorzystać z gotowych tekstów, których zadaniem jest niesienie pociechy i duchowego wsparcia. Nie są to modlitwy pisane przez przypadkowych ludzi – ich autorami są między innymi św. Jan Vianney, św. Teresa z Lisieux czy Matka Teresa z Kalkuty. Mając świadomość, że modlitwy te zostały stworzone przez tak niezwykłe osoby w najtrudniejszych momentach ich życia, czytelnik prócz pociechy może odczuwać silne poczucie łączności z Kościołem. 

Prócz znanych osób, wśród nieprzypadkowych autorów modlitw do tego zbioru znajdują się także ludzie nieznani. Ludzie, którzy przechodząc prawdziwe męki i bolączki związane ze współczesnym życiem, takie jak utrata pracy – nie poddali się, lecz z wytrwałością zanosili do Boga najszczersze błagania.
Na publikację tę składają się modlitwy na każdą chwilę życia – znajdziemy tu nie tylko wołania alkoholika, lecz również prośby o uzdrowienie zanoszone do Najwyższego przez kobietę cierpiącą z powodu aborcji, której dokonała. By zaświadczyć o różnorodności zawartych tutaj tekstów wystarczy wymienić kilka: czytelnik znajdzie w tej książce modlitwy oddania; wypraszające łaskę dobrej spowiedzi; w niebezpieczeństwie śmierci; o działanie zgodnie z wolą Bożą; o uzdrowienie wewnętrzne; za ofiary czarów; wiele rodzajów koronek; różaniec Krwi Chrystusa i wiele, wiele innych.

o.Jean-Yves Jaffre zbudował swój zbiór w taki sposób, by wszyscy na każdym etapie swojego życia znaleźli w nim potrzebne modlitwy. Ten „błagalny niezbędnik”, to pozycja, bez której moglibyśmy dać sobie radę, jednak teraz nie jest to już konieczne. Osoby, które zajmują się prowadzeniem różnego typu modlitw w większych grupach, a także indywidualni odbiorcy po zaopatrzeniu się w tę publikację nie będą już musieli wertować wielu innych ksiąg w poszukiwaniu jakiegoś błagania, bowiem te najważniejsze zostały starannie wyselekcjonowane i zamieszczone w tej książce.
Serdecznie polecam – nawet jeśli nie będziecie z tej publikacji korzystać systematycznie, z pewnością niejednokrotnie do niej zaglądniecie.3 komentarze:

  1. Miałam tę pozycję na oku ostatnio, ale ostatecznie sobie odpuściłam. Teraz żałuję, bo Twoja recenzja jest bardzo kusząca. :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie uduchowione książki. Z chęcią bym przeczytała:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chciałam ją kupić, ale jakoś zrezygnowałam. Teraz widzę, że niesłusznie. Zapoluję na nią jeszcze :)

    OdpowiedzUsuń