niedziela, 16 października 2011

Miłość gór
Góry, to miłość wielu osób. Zdeklarowani turyści zdobywają szczyty, pokonują własne słabości, by doświadczyć potęgi i surowości gór. Zbliżając się do nieba, niejednokrotnie granicząc ze śmiercią pokonują jedyną rzecz, nad którą człowiek nie potrafi i nigdy nie będzie potrafił zapanować – naturę. Góry to miejsca nie zniszczone przez działalność człowieka. Pamiętają wiele. Każdego traktują na równi. Bez względu na wiek, rasę, doświadczenie czy poglądy. Góry są sprawiedliwe. Góry uczą życia i samodyscypliny.

Ich nieujarzmiona natura stała się inspiracją dla wielu poetów i prozaików. Góry są bohaterami znacznej ilości piosenek i tekstów literackich. Od lat inspirują do czerpania radości z życia i pokonywania własnych ograniczeń. Choć są pasją niebezpieczną, dają tak wielkie poczucie wyzwolenia i spełnienia, że każdy gotowy jest zapłacić tę wysoką cenę.

Wydawnictwo WAM wypuściło na rynek niezwykłą pozycję – Miłość gór. Na tę niewielką objętościową książeczkę składają się zebrane przez Krzysztofa Mikuckiego cytaty, których esencję i siłę spajającą stanowi właśnie czyste uczucie do gór.
W publikacji tej znajdziemy wypowiedzi zarówno duchownych, jak i świeckich; ludzi znanych, jak i anonimowych. Przypomnimy sobie sentencje już klasyczne, jak i poznamy całkowicie nowe, do te pory nie odkryte.
To niezwykły, piękny zbiór, którego nie powinno czytać się jednym tchem. To deser, którym należy się delektować. Każdy cytat przeznaczony jest do smakowania i refleksji, składnia do próbowania przełożenia go na własne życie i na własne doświadczenia.

Miłość gór, to nie tylko tekst. To także w znacznej mierze album. Album ze zdjęciami uwieczniającymi malownicze górskie widoki – zarówno szczyty bardzo wysokie, jak i te niższe. Każdy odnajdzie w nim coś swojego, coś co będzie mógł potraktować jako „własne”.

Jeśli chodzi o segregację tematyczną cytatów, to autor zastosował podział książeczki na sześć podstawowych części. Mają one tytuły: Tajemniczość gór, Potrzeba bliskości z górami, Pamiętne wrażenia, Cenne spostrzeżenia,  Istota alpinizmu, Moc podróżowania.
Taki sposób usystematyzowania cytatów pozwala na szybsze znalezienie interesującej nas wypowiedzi.

Książeczka ta może stanowić wspaniały prezent dla kogoś, kto podobnie jak osoby, których wypowiedzi w niej znajdziemy, kocha góry i wiąże z nimi znaczną część swojego życia.
Jest wydana bardzo starannie i na pewno okaże się być pozycją, do której po zakupie będziemy wielokrotnie wracać.
Polecam.6 komentarzy:

 1. Już wiem dla kogo ją kupić^^
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli góry i jeśli miłość do nich, to zdecydowanie jest to pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham góry, ich dzikie piękno i to, co wydobywają z człowieka. Z wielką przyjemnością przeczytam!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem, że mam mieszane uczucia. Okładka przyciąga, tytuł trochę mniej. Sama treść... no właściwie nie wiem. Niby to jest o czymś, a z drugiej strony 'o czym tak naprawdę to jest'. Ale może kiedyś do niej zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej mnie dla mnie, ale okładka niewątpliwie przyciąga wzrok. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń