czwartek, 10 lutego 2011

"Taksiarska ballada" Zenon Chmielewski


Tytuł: Taksiarska Ballada
Autor: Zenon Chmielewski
Rodzaj literatury: Beletrystyka
Wydawca: Novae Res, Gdynia 2010
Wydanie: Pierwsze
Liczba stron: 204
ISBN: 9788377220740
Nośnik: Druk
Cena: 24,90 zł


Zenon Chmielewski, z zawodu taksówkarz, pokusił się o napisanie książki, która byłaby zbiorem historii, które przydarzyły się jemu lub które zasłyszał z opowiadań podczas swojej taksówkarskiej kariery.
W dzieciństwie często zastanawiałam się jak wygląda przeciętny dzień taksówkarza. W duchu zadawałam sobie tak samo banalne pytania, jak pasażerowie autora: czy wiózł kogoś sławnego, jaki największy napiwek dostał, jaką rozmowę z podróży pamięta najbardziej, jak wyglądał najdziwniejszy pasażer, co robi całymi dniami, gdy oczekuje na klienta.? Telewizja serwowała i nadal od czasu do czasu serwuje nieśmiertelnych „Zmienników” czy klasyczne już części „Taxi”, które choć w sposób ciut ekstremalny, jednak zaspokajały część mojej dziecięcej ciekawości. Teraz, po latach, w moje ręce trafiła książka Pana Chmielewskiego. Oparta na faktach, więc w końcu mogę z czystym sercem powiedzieć, że coś niecoś wiem. Poznałam odpowiedzi na większość swoich pytań.
Ksiązka zawiera 34 opowiadania. Poczynając od zabawnych takich jak „Roztargniony”, „Pogrzeb i stypa” czy „Papieska”, poprzez bulwersujące, jak „Lowelas”, sensacyjne jak „Diabeł jeździ z ELE”, aż do głęboko refleksyjnych, skłaniających do zadumy, z których najbardziej wzruszyłam się czytając opowiadanie „Onkologia”.
Ksiązka jest syntezą wszystkiego, co może spotkać taksówkarza: wszystkiego co dobre i wszystkiego co złe. Jest ukazaniem prawdziwego życia człowieka spędzającego całe dnie za kierownicą, jego zachowań, poglądów, a niejednokrotnie i problemów.
Autor pozwala nam poznać bohaterów nietypowych, m.in. Harry`ego Pottera.
Dostarcza dużej dawki humoru, napięcia, a także bardzo wielu wzruszeń.
Przyznaję- nie spodziewałam się niczego spektakularnego, a dostałam książkę, która z pewnością zostanie w mej pamięci na długo i po którą jeszcze wielokrotnie będę sięgać. I choćby musem, obdarowywać nią znajomych. Pozycja, wobec której chyba nikt nie przejdzie obojętny. Warto poświęcić jej swój czas.

5,5/6 

 Za możliwość zrecenzowania "Taksiarskiej ballady" serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.