piątek, 13 lipca 2018

Mój wieloryb -Benji DaviesMój wieloryb to kolejna książka dla dzieci, której autorem jest Benji Davies, a która w przystępny dla najmłodszych sposób opowiada o materii niełatwej: samotności i pożegnaniom.

Oto mały Noi co dnia patrzy, jak jego tata wypływa łodzią rybacką na długi połów, zostawiając go samego.

Gdy pewnego razu wybiera się na spacer brzegiem morza, spostrzega małego wieloryba, wyrzuconego przez fale. Postanawia go uratować,a  wiedząc, że zwierzę to potrzebuje do życia wody, transportuje go do wanny, gdzie w ukryciu przed tatą, stara się go chować tak długo, jak to możliwe.

Jak skończy się historia uratowanego wieloryba i małego Noi? Czy pożegnania zawsze są konieczne i czy można na siłę zmusić kogoś (nawet mając na uwadze jego dobro) do życia w warunkach dla niego nieodpowiednich?

Po lekturze drugiej książki Daviesa muszę przyznać, że jestem nimi urzeczona. Zarówno formą przekazu, sposobem ubierania w proste słowa i formy spraw trudnych, jak i warstwą graficzną. Nie przypominam sobie, bym czytała książki, które w tak przemyślany sposób zgłębiają temat pożegnań i tak mądrze potrafią ukazać go dzieciom. Jestem naprawdę pod dużym wrażeniem. 

Chyba zyskałam nowego ulubionego twórcę dla dzieci....:)