piątek, 13 lipca 2018

Instrukcja obsługi lasu - Peter Wohlleben
Peter Wohllben zasłynął na polskim rynku czytelniczym jako autor bestsellerowego Sekretnego życia drzew. Każda kolejna jego książka (Duchowe życie zwierząt, Nieznane więzi natury) z miejsca zyskiwały sobie rzesze czytelników.


Nie inaczej jest z wydaną niedawno Instrukcją obsługi lasu. Choć publikacja ta wciąż wierna jest tematom związanym z przyrodą, przybiera nieco inną formę - brak w niej typowych dla poprzednich wydań (w wersji ilustrowanej) fotografii, ich miejsce zajmują zaś ciekawe grafiki - niekoniecznie wizualizujące przedstawicieli natury. I to wydanie szalenie mi się podoba!

Jeśli chodzi zaś o warstwę merytoryczną, również nie mam się do czego przyczepić. Autor jest znanym i zapalonym leśnikiem, a jego pasja widoczna jest na każdym kroku - opowiada żywo,  budząc zaciekawienie i niejednokrotnie wprawiając w zdumienie. Co niektóre nagłówki z całą pewnością rzucą się Wam w oczy już podczas samego wertowania książki (Brzoza - zdzira z pejczem). Istotne jest to, że kolejne rozdziały można tak naprawdę czytać w dowolnej kolejności - jeśli zatem zaintrygował Cię tytuł Gdy leśnik staje się przedsiębiorcą pogrzebowym - śmiało! Wolisz poczytać o Kleszczowym ataku? Droga wolna! A może zaciekawiły Cię Pozdrowienia od Czerwonego Kapturka? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś zaczął właśnie od tego rozdziału.

Arcyciekawa lektura i morze ciekawostek, z którym warto zapoznać się przed wakacyjnymi wędrówkami. Dzięki niej bowiem, gdy wczasowy szlak zaprowadzi Cię do lasu, będziesz wiedział jak obserwować zwierzęta, by ich nie spłoszyć; co zrobić, by nie prowokować kleszcza do wgryzienia się w Twoją apetyczną skórę; co można robić w lesie w zależności od pór roku, ale chyba przede wszystkim, jak się w nim zachować, by nie denerwować jego mieszkańców. 

Polecam!