środa, 25 marca 2015

Gdy Twoja córka chce być damą (Damą być – Zofia Stanecka)
Zofię Stanecką poznałam za sprawą niesfornej Basi – i polubiłam bardzo! Tym razem przenosimy się w  nieco inne rejony, bo więcej niż o przygodach, będzie tutaj o stosownym zachowaniu się w  ich obliczu.
Jula chce być damą – chodzić jak dama, ubierać się jak dama, zachowywać się jak dama.  Niestety jest to zadanie dosyć karkołomne, bowiem jej siostra Pola ma  nieco inne plany na życie – chce być Tygrysem. Wspólne mieszkanie damy i tygrysa wydaje się niemożliwe: on chce być wolny i dziki, ona ułożona i żyjąca zgodnie z przyjętymi zasadami.
Na straży ich relacji stoi mama  Maja, z  zawodu architekt, z zamiłowania strażniczka porządku – na półkach i w  rodzinie.  To ona mówi Juli jak zachowują się damy i to ona stara się trzymać na wodzy instynkt tygrysa Poli. Dziewczynka swój nieujarzmiony charakter odziedziczyła chyba po tacie Jerzym – informatyku, który przepada za swoim bałaganem. On jednak idzie na kompromis – z  miłości do rodziny próbuje go ujarzmić. W  przypadku Poli o żadnym ujarzmianiu  nie może być mowy.
Jak więc Jula ma być damą, gdy wokół tyle trudności?
Z  tej książeczki wszystkie elegantki dowiedzą się jak należy zachowywać się, ubierać i odzywać w  różnych okolicznościach: na urodzinach, na balu, w  teatrze, nocą poza domem, na plaży, w  górach, podczas jesiennego spaceru oraz na zimowej górce.
Ale, ale! Co w  takim razie z  tygrysami? Bez obaw, także i dla nich znajdą się tutaj rady. Nie jest bowiem rzadkością,  że jedno z  rodzeństwa chce być porządne, a drugie cały ciężko wypracowany porządek burzy. Znając realia, Stanecka ofiaruje więc dla każdego coś miłego. Każdy rozdzialik kończy się graficznym podsumowaniem, a w  nim prezentacją stosownych ubrań dla damy i tygrysa wraz z  króciutkim komentarzem, lekcją savoir vivre’u, a często także ciekawostkami z  historii mody.

Książeczkę zamyka dyplom dla damy lub tygrysa, który każdy czytelnik może sobie uzupełnić wedle uznania.
Stanecka w  bardzo przystępny i dowcipny sposób przekazuje młodym dziewczynkom lekcję ubraniowego savoir vivre’u. To przepysznie wydana propozycja dla elegantek i tygrysków, którzy na pewno znajdą w  niej wiele ciekawych informacji. 

1 komentarz:

  1. Córki wprawdzie nie mam (jeszcze!), ale kusi mnie ta książeczka :)

    OdpowiedzUsuń