wtorek, 25 lutego 2014

Pokój - Gene WolfeGene Wolfe to autor m.in. Księgi nowego słońca. Pokój jest jego pierwszą pełnowymiarową powieścią, zapowiadającą niebywały talent pisarski. Książka po raz pierwszy została wydana w  roku 1975 roku i od tamtej pory uznawana jest za jedną z najlepszych powieści swojego gatunku.

Alden Dennis Weer – główny bohater powieści – to rozgoryczony starzec po udarze, spędzający ostatnie dni swojego życia w  małym miasteczku na Środkowym Zachodzie Stanów. Książka ta, jest tak naprawdę zapisem jego wspomnień, sięgających dzieciństwa spędzonego z  ciotką Olivią.

 Co zadziwiające jednak, nie jest to jedyny wymiar powieści. Okazuje się bowiem, ze Weer posiada wyobraźnię rozwiniętą tak dalece, że wykracza ona poza śmierć. Jako narrator wprowadza on do powieści kolejnych opowiadaczy, oddając głos komuś innemu. Powieść staje się przez to wielowątkową siatką skojarzeń, matrioszką, popisem wyobraźni i historią obnażającą swoje drugie dno.

Mimo stosunkowo niewielkich gabarytów, niesie ze sobą wiele treści, jest bowiem 

niejednoznaczna, nastawiona na powolne i ustawiczne odkrywanie ukrytych sensów i treści.
Pokój najwięcej frajdy da czytelnikowi uważnemu i cierpliwemu, skłonnemu poddać tekst analizie, rozłożyć go na czynniki pierwsze i zobaczyć jak zmyślny mechanizm kryje się pod widoczną gołym okiem fasadą.

Prawdziwie jest to Uczta Wyobraźni.


4 komentarze: