środa, 19 września 2012

Pogromcy mitów: Ciało. Mity prawdy i półprawdy.


Tytuł: Ciało. Mity, prawdy i półprawdy
Autor: Nicholas Searle
ISBN:9788376420479
Liczba stron: 156
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: 2012

Ludzkie ciało od zawsze rozbudzało ciekawość co dociekliwszych ludzi. Jak to możliwe, że na niektóre bodźce reagujemy tak, a nie inaczej; ile jest w stanie wytrzymać ludzki organizm; co tak naprawdę dzieje się w naszych komórkach, gdy wykonujemy tę lub inną czynność; w jakim tempie pracuje nasz mózg – te i wiele, wiele innych pytań rodzi się w naszych głowach co rusz.
Na szczęście są na świecie ludzie, którzy nie poprzestają na zadawaniu pytań i wertowaniu mądrych, lecz czysto teoretycznych książek. Na szczęście są wśród nas Pogromcy Mitów, którzy bez zbędnego owijania w bawełnę, postanawiają obalać mity, sprawdzać to, co ich niepokoi i ciekawi, a nam przedstawiać swoje doświadczenia w swojej serii programów emitowanych przez kanał Discovery Channel.
Mimo ich wielkiej popularności, wielu żałowało, że można ich wyczyny podziwiać jedynie w telewizji.
Dziś, to już przeszłość. Nicholas Searle, wielki fan Pogromców, postanowił spróbować swoich sił i przenieść część doświadczeń na karty książki. Ciało. Mity, prawdy i półprawdy, to podróż w głąb ludzkiego organizmu, pełna niebezpiecznych zasadzek, nowych odkryć, obalonych mitów i odsłonięcia nagiej prawdy.
Bez zaciemniania, bez upiększania, a jednak – nie do naśladowania w domu.
Książka bogata jest w ilustracje dowodzące autentyczności wszelkich przeprowadzanych eksperymentów. I tutaj jedyne do czego mogłabym się doczepić, to kiepska jakość zdjęć rozpoczynających każdy kolejny rozdział – zbyt duża rozdzielczość spowodowała, że możemy dokładnie przyjrzeć się każdemu pikselowi, zamiast cieszyć się doskonałą wersją fotografii. Nie to jest jednak najważniejsze, bowiem całościowo książka prezentuje się doskonale: jest barwna, ciekawie skomponowana, przyciągająca wzrok i atrakcyjna ze względu na mnogość ramek z najważniejszymi informacjami, wielość przypisów wyjaśniających poszczególne fragmenty tekstu oraz dialogi zaczerpnięte z programu.

W tej publikacji znajdziemy odpowiedzi między innymi na to czy w trakcie rezonansu magnetycznego tatuaż może wybuchnąć, czy cukierki, w których skład wchodzi dwutlenek węgla mogą rozsadzić żołądek, co dzieje się z ciałem, gdy postanawiamy się zakolczykować, jaki nacisk wytrzymuje ludzkie ciało i, najciekawsze dla mnie, czy człowiek jest w stanie złapać zębami wystrzeloną kulę. Ponadto przyjrzymy się pracy nerek, serca, skóry, dowiemy się jak zneutralizować przykre doświadczenia choroby lokomocyjnej i morskiej i wiele, wiele innych.
Ta publikacja to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat nas samych, podana z humorem i wielkim przymrużeniem oka. Choć wszystkie informacje są niezaprzeczalnymi faktami, w niektóre będzie ciężko nam uwierzyć.
Pora obalić mity i wraz z Pogromcami udać się w podróż w głąb naszego ciała.
Bon voyage!