poniedziałek, 14 maja 2012

Zmienianie świata?

Kochani, kilka dni temu miałam prawdziwą przyjemność zwiedzić kolejną wystawę katowickiego Centrum Scenografii. Towarzyszyło jej oprowadzanie przez Panią Agnieszkę - kuratora wystawy - która za każdym razem zachwyca mnie swoją ogromną wiedzą oraz tarzanie się [tak, cała moja grupa bawiła się jak małe dzieci - nie wyłączając naszej prowadzącej zajęcia na uczelni] w scenicznym śniegu. 
Polecam ją Waszej uwadze - warto znaleźć czas i przenieść się na parę chwil w rzeczywistość miejskich teatrów. Zachęcam zwłaszcza do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie.
Poniżej kilka informacji zaczerpniętych ze strony Centrum.[18 kwietnia – 12 lipca 2012]
 
 
Wystawa prezentuje idee teatralne powiązane z tematem lokalnej społeczności, tworząc obraz wielości form i możliwości przynoszenia przestrzeni miasta do teatru.
 
Rozpoczynając od realizacji stworzonych na Śląsku przedstawione zostaną m.in. takie spektakle, jak Chodnik 05 (Gliwicki Teatr Muzyczny, 2005), Intercity (Teatr Polski w Bielsku-Białej, 2007), Dziady cz.II (Teatr Nowy w Zabrzu, 2005) oraz projekty Śląskiego Teatru Tańca zrealizowane na scenie i w przestrzeniach chodnika kopalni (poniżej poziomu ziemi), w halach dworców i zamkniętych fabryk.
 
 
Centralna część wystawy ukazuje rozwinięcie idei sceny, którą staje się miasto. Pierwszym z nich jest Legnica i jego wizytówka, czyli Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Prowadzony od 1994 roku przez Jacka Głomba i Małgorzatę Bulandę chętnie pokazuje opowieści o życiu i ludziach, odkrywając jednocześnie przed widzami miasto na nowo. Historyczne miejsca Legnickich dzielnic, często w stanie ruiny, ożywają, podobnie jak oddalone od nich betonowe osiedla. Zarówno Hamlet, Książę Danii (2001) zinterpretowany przez pryzmat lokalnej atmosfery jak i historia zbuntowanego Bogusia z Made in Poland (2004), odsłaniają brutalność świata, w którym człowiek wielokrotnie ponosi klęskę.
 
 
 
Podobnie spektakl „H.” wg Shakespeare’a (2004) w reż. Jan Klaty, zrealizowany w przestrzeni hali Stoczni Gdańskiej ukazuje napięcie między teraźniejszością a przeszłością. Przedstawienie 2007: Macbeth (2005) wg. Shakespeare’a w reż. Grzegorza Jarzyny, które powstało w następstwie projektu Teren Warszawa, związanego z wyprowadzeniem działań artystów w przestrzeń stolicy, również w część już dzisiaj zburzonej - hali zakładów im. Ludwika Waryńskiego.  
 
 
 
Działania teatru „Łaźnia Nowa” pełniącego rolę analogiczną do greckiego chóru reprezentującego zdanie lokalnej społeczności, są przykładem sztuki tworzonej we wspólnocie zacierającej granice między widzem i aktorem. Bartosz Szydłowski i Małgorzata Szydłowska stworzyli w Nowej Hucie nie tylko miejsce będące azylem dla twórców, lecz także popularyzujące ideę tworzenia teatru kształtowanego przez okolicznych mieszkańców. Dzisiaj zaanektowany budynek byłych warsztatów szkolnych stał się przestrzenią czynnego działania, do którego zapraszani są widzowie, aby zobaczyć interaktywną instalację autorstwa Małgorzaty Szydłowskiej.
 
 
Na wystawie zobaczymy również prezentacje spektaklu Teatru na Barce „Miasto Możliwe” zrealizowany został dla Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia im. Józefa Szajny jako nadrzeczne widowisko w Gdańsku i Tczewie. Autorki koncepcji, Martyna Groth i Katarzyna Zawistowska zainspirowane różnorodnością współistnienia wody i mieszkańców w wielu europejskich miastach, zwróciły uwagę na brak tej relacji w przestrzeniach publicznych naszych pilskich miast. Barka została tu potraktowana, nie tylko, jako mobilna scena teatralna, ale także, jako miejsce szczególne, znajdujące się na styku miasta i rzeki. Celem tych interdyscyplinarnych działań artystycznych, było ukazanie mieszkańcom i lokalnym władzom potencjału nadrzecznej lokalizacji obu miast.  
 
Kurator wystawy : Agnieszka Kołodziej-Adamczuk   
 
 
Spotkania towarzyszące wystawie:

23 kwietnia / godz. 17.00 /  wstęp wolny / Centrum Scenografii Polskiej Teatr w działaniu Małgorzata i Bartosz Szydłowscy/ Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa
 
29 maja / godz. 17.00 / wstęp wolny / Centrum Scenografii Polskiej Teatr - Miasto Małgorzata Bulanda i Jacek Głomb/ Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
 
13 czerwca / godz. 17.00 / wstęp wolny / Centrum Scenografii Polskiej Waldemar Major Fydrych - założyciel i lider ruchu Pomarańczowa Alternatywa
 

4 komentarze:

 1. Wspaniała wystawa, fajnie się tarzać w śniegu (nawet scenicznym) w środku wiosny:-)
  obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcę tam! <3 Zazdroszczę Ci. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystawa będzie dostępna do lipca - może uda Ci się wpaść?:)

   Usuń
 3. Z początku myślałam, że ta wystawa mnie nie zaciekawi, ale w miarę jak się wczytałam w notkę i przyjrzałam zdjęciom, zaczęłam żałować, że mam tak daleko... :( Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń