sobota, 12 maja 2012

Kobiety zmieniają świat


One za tym stoją – Aleksandra Boćkowska
Wydawnictwo: MG

Sytuacja kobiet w Polsce wydaje się być wciąż niestabilna. Szeroko dyskutowany problem parytetów czy praw płci pięknej budzi kontrowersje i otwiera pole do dyskusji.
W świecie przemian jednak, kobiety radzą sobie doskonale! Aleksandra Boćkowska w swojej książce One za tym stoją wzięła pod lupę osiem, według siebie najbardziej wpływowych Polek naszych czasów.
Są nimi:
Agnieszka Kręglicka – restauratorka, miłośniczka dobrego jedzenia i propagatorka idei Slow Foodu. Wraz ze swoim bratem – Marcinem – od lat prowadzi restauracje. Kiedyś zajmowali się oni szerzeniem kuchni etnicznej, jednak dziś centrum ich zainteresowania stanowi nowoczesna kuchnia rodzima.
Anna Stróżyńska – kobieta, której życiową misją i powołaniem jest działanie na rzecz sprawnej komunikacji. To ona odpowiada za 70 procentowy spadek cen Internetu, a także za obniżenie stawki za rozmowy telefoniczne w większości sieci telefonii komórkowej. Kobieta-fenomen, nieugięta i żyjąca z jasno wytyczonym celem.
Beata Stasińska – moja ulubiona bohaterka tej publikacji – wydawczyni, prezes wydawnictwa W.A.B. od czasu przejęcia go przez sieć empik. Kobieta, która od lat pasjami czyta rękopisy, z niesamowitym wyczuciem daje kredyty zaufania młodym twórcom, promuje ambitną literaturę rodzimą. Osoba, bez której być może Polacy nie poznaliby się na talencie Katarzyny Grocholi, Jacka Dehnela, Wojciecha Kuczoka czy Joanny Bator. Miłośniczka książek, pasjonatka czytania, niestrudzona poszukiwaczka oryginalnej formy przekazu.
Ewa Wanat – redaktor naczelna radia TOK FM, kobieta, która nie boi się tematów trudnych, łamiąca każde tabu, dzieląca się własnymi doświadczeniami życia, poruszająca prawie zawsze problematykę kontrowersyjną, nieugięta działaczka na rzecz wolności w każdej jej postaci – dla każdego i bez wyjątku.
Kayah – wokalistka, autorka tekstów, ambasadorka marki kosmetycznej AA, producentka, która dzięki swojej wytwórni płytowej Kayax stara się spłacić otrzymany kiedyś kredyt zaufania i pomagać młodym muzycznym talentom. Wydawczyni płyt Marii Peszek, Marcina Wyrostka  czy Andrzeja Smolika, współodpowiedzialna za sukces zespołu Zakopower. Kobieta z niezwykłą energią i pasją tworzenia.
Agnieszka Odorowicz – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, osoba odpowiedzialna za przyznawanie dofinansowań i kredytów polskim produkcjom, w roku 2004 została wiceministrem kultury. Wielu osobom zachodząca za skórę, wielu osobom pomocna. Kobieta z twórczym podejściem do pracy.
Irmina Kubiak – kobieta z klasą, współtwórczyni FasionPhilosophy Fashion Week Poland odbywającego się w Łodzi – pierwszego tak ważnego tygodnia mody, na wzór europejskich Fashion Weeków. Promuje polskich projektantów, nie boi się eksperymentów.
Beata Stelmach – wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, działaczka Kongresu Kobiet, kobieta obalająca stereotypy o tym, że płeć piękna nie może piastować ważnych funkcji. Kiedyś związana z rynkiem kapitałowym, była m.in. prezesem zarządu Warszawskiej Giełdy Towarowej SA.


Boćkowska w swojej publikacji skonfrontowała życiorysy kobiet skrajnie różnych, których zainteresowania zaczynają się na modzie i jedzeniu, a kończą na finansach. Wszystkie one mają jednak wspólne cechy – zmieniają Polskę, walczą o innych, stanowią inspirację i wzór do naśladowania. Potrafią łączyć życie zawodowe z prywatnym, nie tracąc z oczu najważniejszego. To one stoją za tym, że w Polsce żyje się lepiej.
Ich wypowiedzi połączone są z opiniami innych na ich temat – zdaniami rodziny, przyjaciół, dawnych współpracowników, konkurentów.
Pozycja obowiązkowa zarówno dla Pań, jak i dla Panów.

Recenzja napisana dla serwisu:

6 komentarzy:

 1. Ech, jakoś mnie nie ciągnie do tej książki. Może gdyby był inny dobór bohaterek...:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią bym zajrzała do tej książki. Interesujące przedstawienie tematu.

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś dobór Pań mnie nie przekonuje, ale pewno przeczytam;)
  Nie wiem czy czytałaś "Złe kobiety" - jeśli nie to polecam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam - bardzo dziękuję za polecenie!

   Usuń
 4. Z reguły nie czytam takich książek, ale lubię czytać o silnych kobietach (taka ukryta namiastka feminizmu :D), więc całkiem możliwe, że się skuszę ;).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niektóre z tych Pań znam, inne tylko kojarzę. Z pewnością pozycja ciekawa, być może nawet uda mi się kiedyś z nią zapoznać :)

  przy okazji informuję, że zostałaś u mnie oTAGowana :P
  http://ksiazki-wedlug-agniechy.blogspot.com/2012/05/zabawa-otagowana.html

  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń