środa, 10 sierpnia 2011

I Ty jesteś mentalistą! – Manuel Horeth


Oglądaliście kiedyś emitowany między innymi przez stację TVN serial Mentalista z Simonem Bakerem w roli głównej? Chcieliście podobnie jak tytułowy bohater Patrick Jane umieć rozgryzać myśli i uczucia innych ludzi? Tak? W takim razie książka napisana przez Manuela Horetha, jednego z najpopularniejszych mentalistów świata będzie dla Was czymś idealnym!
Autor studiował komunikację społeczną, a od 11 lat związany jest z austriacką telewizją i radiem publicznym.  Zajmuje się mentalizmem, psychologią oraz iluzją. Jego programy poświęcone tym zjawiskom cieszą się niesłabnącą popularnością i przyciągają rzesze odbiorców.

Kim jest mentalista? To osoba, która posiada dar szczególnego rozumienia ludzkich umysłów bez wyraźnych oznak zewnętrznych. Nie wykonuje on trików, lecz opiera się wyłącznie na przeprowadzanych eksperymentach. W sposób ponadprzeciętny umie odczytywać myśli, emocje i zachowania otaczających osób. Za pomocą siły empatii, sugestii i sprawnego posługiwania się wszystkimi zmysłami potrafi wywierać na innych silny wpływ, najczęściej bez wiedzy zainteresowanego.

Autor postanawia podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł wykorzystać to, czym obdarzyła nas natura, a tym samym poprawić relacje z otoczeniem. Manuel Horeth informuje nas o sprawach oczywistych. Przypomina, że człowiek został obdarzony pięcioma zmysłami, zauważa jednak, że mało kto potrafi korzystać z nich w sposób świadomy. Wykształcenie w sobie tej umiejętności może poprawić nasze relacje z najbliższymi, a co za tym idzie – całkowicie odmienić nasze życie. Z osób pasywnych staniemy się aktywnymi uczestnikami własnego życia. To w jaki sposób postrzegają nas inni, w dużej mierze zależy od nas samych i naszego sposobu komunikowania się, które jest, jak pisze autor, potężnym narzędziem, do którego choć każdy posiada dostęp, nie każdy umie biegle się nim posłużyć. Pozycja ta nauczy Was wszystkiego, co może przydać się w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Wszystkie rzeczy zawarte w tej książce, to sprawy oczywiste, o których większość z nas wie, jednak mało kto umiejętnie wiedzę tę wykorzystuje. Manuel Horeth przypomina o tym, co przez lata straciło dla nas znaczenie, a co może znacznie poprawić nasz komfort życia. W pozycji tej znajdziemy wiele przykładów konfliktów wynikających ze złej komunikacji i sposoby na ich rozwiązanie. Autor nauczy nas jak kształtować swój wizerunek i sprawiać, że będziemy lubiani. Zainteresowani?

Książka ta to nie tylko suche fakty. To także zbiór ćwiczeń testujących nasze zdolności oraz wykształcających podstawowe, jednak zagubione z biegiem lat umiejętności. Bez iluzji, bez magii. Wyłącznie z wykorzystaniem zmysłów. Dotyku, węchu, słuchu, odczuwania, wzroku. Dopiero pełne wykorzystanie wszystkich z nich doprowadzi nas do perfekcji. Ponadto pozycja ta zawiera wiele ilustracji i pomocniczych rysunków. Ich mnogość dobrze wpływa na walory estetyczne, podobnie jak częsta zmiana rodzaju czcionki.
Jedyną rzeczą skutecznie odpychającą jest w tej pozycji okładka. Gdyby to ona miała zadecydować o kupnie, na pewno bym się na nie nie zdecydowała. Zły dobór projektu dziwi, bo przecież książka ta ma uczyć wywierania pozytywnego wpływu na ludzi, a okładka czyni coś zupełnie odwrotnego. Zaburza i gryzie się z propozycjami zawartymi w książce.
Mimo to, polecam. Nie zrażajcie się pierwszym wrażeniem. Wnętrze skutecznie nadrobi straconą szansę na przekonanie do siebie czytelnika. Zachęcam do czytania szczególnie osoby na co dzień pracujące z dużą rzeszą ludzi, przewodniczących korporacji, nauczycieli, lekarzy.
Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

4/6Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Sensus oraz portalowi Sztukater

16 komentarzy:

 1. Serial ,,Mentalista '' uwielbiam, więc z chęcią i książkę poznam i dowiem się czegoś więcej o tych intrygujących umiejętnościach.

  OdpowiedzUsuń
 2. BARDZO chętnie przeczytam, bo trochę się tym interesuję..

  Pozdrawiam

  Sol

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś, choć tematyka ogólnie ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 4. faktycznie, książka wydaje się być bardzo ciekawa, serialu nie znam, wydaje mi sie jednak, że żeby być 'mentalistą' trzeba mieć dar, bo ciężko mi uwierzyc, że da się wszystkiego nauczyć, ale może się mylę? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja zawsze najpierw patrzę na okładkę. w bibliotece zaczynam od wybrania najładniejszych książek, a potem dopiero czytam ich opisy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Scathach cieszę się, że do mnie zaglądasz :)
  Zwróciłaś uwagę na "Noc kosa" tylko to jest książka "podbarwiona" romansem... "Zatoka Huraganów" tej samej autorki już mniej...

  Patrząc na pozycje, które Ty czytasz nie wiem czy ta książka przypadnie Ci do gustu, nie chcę Cię zrażać do czytania jej, ale nie chcę też Cię zawieść.

  Spróbuj znaleźć może coś z innych przeczytanych przeze mnie pozycji...

  Choć z drugiej strony skoro "Noc kosa" czytałam kilka miesięcy temu, a pamiętam dokładnie postać Dana i tajemniczy klimat pubu to może jednak warto ;)

  Ehhh, ale Ci namieszałam :p

  OdpowiedzUsuń
 7. bluedress:
  Uwierz, można się wszystkiego nauczyć!:)Co więcej, znakomita większość z nas posiada pewne umiejętności, tylko nie ma ich świadomości,a to powoduje, ze nie są rozwijane;)

  ladyinfantille:
  wstyd sie przyznac, ale ja tez;P

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem raczej sceptycznie nastawiona do takich rzeczy, ale jeśli nadarzy się okazja to chętnie przejrzę tę książkę, ot tak, z ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 9. mogłoby się przydać :)
  idealne poradniki to takie, które oprócz zwykłego tekstu ilustrującego daną kwestię wzbogacone będą o ćwiczenia :)
  korzystałaś już z tych mądrości? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Agniecha:
  Z tych mądrości tak naprawdę każdy z nas korzysta na co dzień, z tym, że zupełnie nieświadomie;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Sama nie wiem...być może kiedyś spróbuję.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. To musi być bardzo interesująca książka! Z chęcią ją przeczytam! Świetna recenzja!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Obawiam się, że (choć tematyka ciekawa) to pozycja raczej nie dla mnie. Generalnie nie czytam poradników i tym podobnych.

  OdpowiedzUsuń
 14. to o? zaczynamy pisane listów?

  napisz do mnie na hadziczka13@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. od Mentalisty wolę Lie to me, ale to nie zmienia faktu, że takie zdolności bardzo by mi się przydały :)

  OdpowiedzUsuń
 16. bardzo podoba mi się ta książka, nawet nie wiedziałam ile rzeczy można tak łatwo przeoczyć, a moga tyle powiedzieć;p

  OdpowiedzUsuń