niedziela, 17 marca 2019

Prawda o kłamstwach - Tracy Darnton / ROZDANIE


Czy w czasach, gdy niemalże całkowicie zautomatyzowaliśmy naszą pamięć, gdzie obowiązek zapamiętywania spychamy na aplikacje, telefony i inne zdobycze techniki, jest jeszcze miejsce dla kogoś, kto pamięta wszystko?

Podobno to wspomnienia kształtują nasze charaktery i to, kim jesteśmy. Hartują, budują nas jako osobę - szczególnie te złe, mające fundamentalne znaczenia dla naszej jednostkowej tożsamości.

Czy jednak pamiętanie każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu wydarzeń traumatycznych i bolesnych pozwala człowiekowi na normalne życie? Czy też istotą człowieczeństwa nie jest również wyciąganie lekcji z tego co minione, ale także wybaczanie i zapominanie? Czy bez tych zdolności człowiek byłby w stanie żyć i być szczęśliwy? Czy są granice pamięci, po których przekroczeniu mózg nie może już poradzić sobie z nadmiarem zgromadzonych informacji?

Freya Walsh to dziewczyna obdarzona superpamięcią. Dotknęła ją hipermnezja, a więc zdolność do zapamiętywania wszystkich szczegółów z każdego wydarzenia swojego życia i umiejętność ich odtwarzania w dowolnej chwili i losowej kolejności. Trafiła ona do Programu dr Coleman, który badał jej przypadłość. Po tragicznym wypadku, w którym zginęła mama bohaterki, dziewczyna ucieka i zmienia swoją tożsamość, przybierając imię Jess. Trafia do szkoły z internatem Dartmoor. Tam zaś los wcale jej nie oszczędza - była ona świadkiem tego, jak jej przyjaciółka wypadła z okna. Nie trudno domyślić się, że kolejne traumatyczne wydarzenie, które zapamiętała w najdrobniejszym szczególe mocno nią wstrząsnęło. Dziewczyna przestaje czuć się bezpiecznie w nowym miejscu, szczególnie, że zaczyna otrzymywać tajemnicze wiadomości, poddające w wątpliwość całą działalność Programu oraz sugerujące, że wspomnienia Jess zostały częściowo sfabrykowane. Czy w takiej sytuacji dziewczyna może jeszcze komukolwiek ufać? Kto stoi za tajemniczymi wiadomościami i w jakim celu je podrzuca? Kim tak naprawdę jest dr Coleman i jaki jest jej związek ze śmiercią mamy dziewczyny? 

Bohaterkę dręczyć będą setki pytań, a w znalezieniu odpowiedzi pomagać ma jej Dan - chłopak, którego zaczyna darzyć uczuciem, bojąc się jednocześnie, że jest on także jednym z trybików maszyny, mającej za cel sprowadzić ją z powrotem do Programu.

Szalenie ciekawy koncept, tym bardziej, że autorka korzystała z własnych doświadczeń - jak czytamy w nocie biograficznej, sama badana była ona pod kątem bycia superrozpoznawaczem. Choć wydawać by się mogło, że to szalenie przydatna umiejętność, gdy tylko rozważy się wszelkie za i przeciw, człowiek zaczyna cieszyć się, że podobnymi zdolnościami nie został obdarzony. W czasach szumu informacyjnego i bombardowania wiadomościami, nie wyobrażam sobie jakim koszmarem musi być w niektórych momentach życie osób z hipermnezją. 

Jest zatem ta książka nie tylko niezwykle wciągającą historią o zabarwieniu kryminalnym, w której do rozwiązania pozostaje gros tajemnic, ale także opowieścią skłaniającą do refleksji i zastanowienia się nad istotą pamięci, tym dokąd jako ludzie zmierzamy, co robimy ze swoimi umiejętnościami i jak wiele operacji pamięciowych spychamy na urządzenia elektroniczne, miast trenować własny mózg. Pozwala także zastanowić się nad tym, jak wspomnienia nas kształtują i na ile pozwalamy im wpływać na naszą codzienność oraz jak my kształtujemy życia i zdanie innych, podsycając ich emocje i bombardując je wyrażanymi opiniami, nierzadko boleśnie odbijających się na ich duszach.

Polecam - jest nietuzinkowo, wciągająca, tajemniczo, a przy tym wszystkim niegłupio. Warto poczytać, zwłaszcza dziś, gdy pamięć zaczyna być kojarzona coraz częściej jedynie z technologią, nie zaś z człowieczeństwem.


A dla Was ma m 3 egzemplarze tej książki - jedna do zdobycia tu, jednak na Faceboku Książka Przyjacielem, a jeden na IG - www.instagram.com/ksiazka_przyjacielem .

Wystarczy zgłosić chęć w komentarzu;)  Rozdanie trwa do 20 marca.

***
Edit 21.03.2019r.

Ze względu na małą liczbę zgłoszeń zwycięzcy zostali wyłonieni spośród wszystkich uczestników (a nie tak jak było to planowane w każdym medium jedna osoba) i ogłoszeni na Instagramie oraz Facebooku.

0 komentarze:

Prześlij komentarz