poniedziałek, 8 lipca 2013

Dlaczego nie jestem muzułmaninem?Tytuł: Dlaczego nie jestem muzułmaninem?  
Autor: Ibn Warraq
ISBN: 9788393629503
Wydawnictwo: Europa Przyszłości

Ilość stron: 520
Mimo rosnącej świadomości, nadal większość osób słysząc słowo „islam” kojarzy je z terroryzmem, świętymi wojnami i brakiem szacunku do kobiet. Niewielu zwraca wówczas uwagę na inne elementy tej religii, które sprawiają, że jej wyznawców z roku na rok przybywa. Wciąż pokutuje w nas przekonanie o tym, że raz stając się muzułmaninami, nie mamy szansy na przejście na inną wiarę. Pisarz, ukrywający się pod pseudonimem Ibn Warraq udowadnia, że jest inaczej. Po głośnej sprawie  Rushdiego jego religia stała się dla niego samego niezrozumiała i jednoznacznie ją odrzucił, po to, by dziś dzielić się swoim świadectwem. Jako były wyznawca wciąż woli skrywać swe prawdziwe dane, by za swoją racjonalną i konkretnie uzasadnioną krytykę nie zostać ukarany w najbardziej surowy z możliwych sposobów.

Jego książka pokazuje w sposób niezwykle bogato udokumentowany, a jednocześnie  - mimo pierwszego wrażenia - przystępny, największe dramaty islamu, z którymi na co dzień zmagają się jego wyznawcy. Zwraca uwagę na pochodzenie tej religii, jej totalitarny charakter, sytuację kobiet, a wszystkie swoje rozważania rozpoczyna przedstawieniem sprawy Rushdiego, która stała się bezpośrednią przyczyną jego zdecydowanego kroku ku odrzuceniu tego wyznania.
Książka ta jest niezwykle błyskotliwym dokumentem, który jednocześnie szokuje i uwrażliwia. Nie są to jedynie stereotypy, które wszyscy znamy, podane w rozbudowanej formie, lecz rzetelny dokument, obfitujący w przypisy, przykłady, które jednoznacznie naświetlają zarówno problemy, jak i ogólny zarys i pochodzenie tego wyznania. Autor nie przemilcza kwestii drażniących, nie stara się wybielić tego, co budzi nasz sprzeciw, lecz bardzo rzeczowo argumentuje, nie pozostawiając miejsca na niedopowiedzenia.
Z całą stanowczością sprzeciwia się bagatelizowaniu i życzliwemu przyjmowaniu islamu na Zachodzie, mając świadomość tego, że stąd już jedynie krok do błędnego rozumienia tej religii i traktowania jej bez należytej rozwagi.


Głoś Ibna Warraqa to niezwykle cenny głos naszych czasów, podnoszący kwestie, którym należy przyjrzeć się z dobrej perspektywy, zanim na pewne odwrócenie sytuacji nie będzie za późno. Mnogość cytatów wcale nie utrudnia lektury, lecz czyni ją pełniejszą i bardziej wartościową. Serdecznie polecam ten intelektualny wysiłek, który otworzy Wam oczy na sprawy niezwykle istotne w świetle ostatnich wydarzeń, a także – z myślą o przyszłości w kulturze europejskiej, którą czeka zalew islamu.

5 komentarzy:

 1. Idealnie wpisuje się w aktualne nastroje. Muszę koniecznie przeczytać, bo wydawało mi się, że te głośne głosy sprzeciwu "przeciw islamizacji Europy" są histerią. Widzę, że sprawa jest poważniejsza, tym bardziej muszę przeczytać, by wyrobić sobie pogląd na tę sprawę oparty na faktach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie. Muszę ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi obiecująco. Jak tylko wpadnie mi w ręce, przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wielką ochotę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie karą za odejście od islamu jest śmierć. Bardzo ciekawa książka. Dobrze napisany wywód ateistyczny. Bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń