niedziela, 1 lipca 2012

Zwierzyniec – Grażyna Hołubowicz- KlizaGrażyna Hołubowicz-Kliza ma w swoim dorobku dwie książki wydane nakładem oficyny Novae Res -  Wędrówki przyrodnicze oraz Zwierzyniec.
Druga z nich przyciąga wzrok piękną szatą graficzną i zapowiedzią miłych chwil spędzonych w towarzystwie tej publikacji.  Okładka idealnie oddaje tytuł, jak i nastrój książki – jest kolorowa, skrzy się zielenią. Staje się doskonałą zapowiedzią tego, co czeka czytelników zaraz po otwarciu książeczki.
Hołubowicz-Kliza wzięła pod lupę zwierzęta zamieszkujące naszą planetę. Opisała je w sposób niezwykle przystępny dla młodych czytelników, do których docelowo przeznaczona jest książka. Zamiast długich, nużących wypowiedzi, autorka swoje spostrzeżenia dotyczące wyglądu i zachowania zwierząt ułożyła w króciutkie rymowanki, przybierające nieraz formę zagadek. Z tego też powodu ta książeczka doskonale sprawdzić się może nie tylko jako lektura edukacyjna, lecz także jako pomoc dydaktyczna przy wszelkiego rodzaju konkursach. Swoją formą przypomina tradycyjne rymowanki dla dzieci, w niczym nie odstępując od doskonale znanych realizacji.
Książka ta podzielona jest na kilka części, oddzielonych od siebie barwnymi ilustracjami. Regułą porządkującą zwierzęta wymienione w publikacji, jest ich przynależność do gatunku kudłatych, skrzydlatych, tych, które pełzają, pływają oraz fruwają. Podział ten umożliwia nie tylko sprawne odnalezienie interesującego nas przedstawiciela fauny [w tym nieodzowną pomocą jest także alfabetyczny  spis treści zamieszczony na końcu], lecz także bieżące porównywanie różnych gatunków zwierząt należącej do podobnych grup. Dzięki temu młody czytelnik od razu będzie gotów wychwytywać wszelkie różnice.
Część opisów wzbogacona jest rysunkami, niestety w odróżnieniu od ilustracji dzielących książkę na poszczególne fragmenty, miniatury te nie występują w kolorze. Choć opisy nasuwają wiele skojarzeń, obrazki nie oddziałują na zmysł wzroku wystarczająco intensywnie, a co za tym idzie – efektywniejsze zapamiętywanie zostaje przekreślone.
Co ciekawe, publikacja ta zawiera opisy wielu zwierząt, które dla mnie – dorosłego przecież człowieka – okazały się być całkowitą nowością. To duży walor, okazuje się bowiem, że przy książeczce tej każdy znajdzie szansę na dokształcenie się.
Serdecznie polecam!3 komentarze:

  1. Tym razem mówię pas. Zapraszam na nowy wpis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja raczej spasuję. :) Książeczka wartościowa, ale myślę, że ze względu na wiek już nie dla mnie. Poza tym zwierzęta w ogóle jakoś mało mnie interesują. :) Jednak skoro mówisz, że pozycja godna uwagi, to może sprezentuję siostrzeńcom. Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Szkoda, że te obrazki jednak nie są kolorowe. Jestem ewidentnym wzrokowcem, więc kolor to dla mnie lepsza opcja.

    OdpowiedzUsuń